Dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy i z możliwością dobudowy trzeciego, zewnętrznego pasa ma nowy odcinek drogi ekspresowej S14 pomiędzy węzłem Łódź Teofilów i węzłem Emilia na autostradzie A2. W piątek, 7 lipca, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oficjalnie udostępniła ten fragment kierowcom, dzięki czemu łódzka aglomeracja stała się pierwszą w Polsce, która zyskała pełny ring wykorzystujący autostrady i drogi ekspresowe.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Od północy aglomeracją łódzką omija autostrada A2, od wschodu autostrada A1, od południa droga ekspresowa S8, a od zachodu ekspresówka S14. Wraz z oddaniem ostatniego odcinka tej ostatniej wyprowadzony został ruch tranzytowy z Łodzi, Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego. Korzyści odniosą także kierowcy próbujący wyjechać z zachodniej części Łodzi, którzy łatwiej dojadą do autostrad A2 i A1 oraz drogi ekspresowej S8.

Mapa S14 Aleksandrów Łódzki — Emilia. Foto: GDDKiA
Mapa S14 Aleksandrów Łódzki — Emilia.

Oddany właśnie do użytku fragment trasy S14 ma ogólnokrajowe znaczenie i jest odpowiedzią na konieczność stworzenia tranzytowego układu dróg na terenie Polski. Do tego dochodzi również zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Teraz część kierowców, np. jadąc trasą Warszawa — Wrocław, będzie mogła ominąć mocno obciążony odcinek autostrady A1, wybierając równoległą drogę ekspresową S14. W efekcie cały ruch tranzytowy wokół Łodzi może rozłożyć się bardziej równomiernie, co z pewnością zwiększy komfort jazdy w okresach bardzo dużego natężenia ruchu.

Oddany do użytku fragment ma 16,3 km długości, a cała nowa trasa łącząca autostradę A2 i drogę krajową 91 z trasą ekspresową S8 ponad 40 km. Z kolei cała obwodnica Łodzi, razem z autostradami i drogą S8, liczy ok. 112 km. "Północną część ringu o długości niespełna 20 km stanowi autostrada A2. Wschodnia część, liczy nieco ponad 30 km, to autostrada A1. Południowy fragment to droga ekspresowa S8 na długości ponad 21 km, zaś zachodnią część ringu stanowi droga ekspresowa S14. W tym przypadku długość wynosi blisko 41 km" — precyzuje GDDKiA.