Na europejskim rynku chce się przebić kolejna marka z Chin. Tym razem jest to Lynk & Co. Pod tą nietypową nazwą kryje się nowy twór, którego twórcami są chińskie Gelly wraz ze szwedzkim Volvo. W kwestii stylistyki firma nie odkryła koła na nowo.

Pierwszy model to kompaktowy SUV, który wyglądem przypomina Porsche Macana. Chiński samochód otrzymał oznaczenie „01”. To crossover wielkości VW Tiguana, bazujący na tej samej platformie, co oczekujące na debiut Volvo XC40.

Lynk przekonuje, że 01 to jedyny samochód, który na tak szeroką skalę wykorzystuje połączenie internetowe. Cały czas utrzymuje kontakt z siecią i wymienia się informacjami z innymi autami.

Do napędu mają być wykorzystane znane już z Volvo silniki benzynowe oraz wysokoprężne. W przyszłości należy się spodziewać wersji hybrydowej (w tym plug-in) oraz w pełni elektrycznej. Napęd ma być przekazywany na przednią oś lub na cztery koła.

Samochód będzie sprzedawany wyłącznie przez internetowy sklep nowej marki. Trzeba przyznać, że chiński producent ma ambitne plany w stosunku do tego pojazdu. W pierwszym pełnym roku sprzedażowym w Europie do klientów ma trafić 100 tys. samochodów, a na całym świecie – 800 tys. pojazdów. Serwisem ma się zająć sieć ASO Volvo.