Już wkrótce kierowcy, którzy popełnią wykroczenie, w przypadku otrzymania mandatu będą mogli opłacić go przez internet. Na stronach sejmowych zostało opublikowane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

W myśl nowych przepisów "dopuszcza się wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na:

1) przyjęcie mandatu generowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego,

2) doręczenie mandatu karnego wygenerowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego".

Wspomniane w przepisach doręczenie w praktyce oznacza, że już wkrótce mandat będzie można pobrać samodzielnie, a następnie opłacić go za pomocą dostępnych w systemie odcinków "A", "B" i "C", które należy wcześniej wydrukować.

Na wszystko będzie 21 dni. Okres ten liczony będzie od dnia następnego po tym, w którym zostanie wysłane powiadomienie o wystawieniu mandatu i możliwości jego odebrania. Jeśli mandatu nie odbierzemy drogą elektroniczną, doręczony on nam zostanie tradycyjną drogą - przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Mandat przez internet - kto będzie mógł "skorzystać"?

Z możliwości odebrania mandatu w systemie teleinformatycznym skorzystają jednak tylko ci, którzy dysponują kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Jest jednak na to czas - rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, które miało miejsce 21 kwietnia br.

Zapytaliśmy Monikę Niżniak, rzecznik prasową Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) o nowe przepisy. Jak tylko otrzymamy odpowiedzi, opublikujemy więcej szczegółów.