W tym roku uczestnicy konkursu staną przed zadaniem zaprojektowania niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowego dedykowanego przełomowemu modelowi marki - Maździe CX-5.

Stwórz To Od Nowa - pod takim hasłem Mazda Motor Poland organizuje trzecią edycję konkursu Mazda Design adresowanego do projektantów, grafików i architektów oraz osób zainteresowanych projektowaniem.

Po projektach samochodów koncepcyjnych i elementów wyposażenia, będących kategorią konkursową w 2010 roku, oraz pomysłach na nowatorski flakon perfum, z którym uczestnicy mierzyli się rok temu, przyszedł czas na projekt niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowo - rekreacyjnego. Elementem łączącym obydwie kategorie jest nowy model marki - kompaktowy SUV Mazda CX-5, premierowo zaprezentowany 2 kwietnia.

Tego dnia rozpoczyna się również konkurs Mazda Design 2012 i potrwa do 10 czerwca. Konkurs prowadzony będzie na stronie internetowej www.mazdadesign.pl, gdzie uczestnicy będą mogli wgrywać swoje prace graficzne. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest ukończenie 18 roku życia.

Zgłoszone prace będą oceniane pod kątem funkcjonalności, jak i oryginalności w podejściu do projektowania przestrzeni miejskiej, w tym przypadku parkingów, jak i sprzętu sportowego.

Prace konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury. W jego składzie znajdą się - Ikuo Maeda - główny projektant Mazdy,  Janusz Kaniewski - niezależny car designer (Kaniewski Haute Design), Jan Maciej Kochański - laureat nagrody Grand Prix Mazda Design 2011 i Małgorzata Żmijska - Dyrektor Programowa Łódź Design Festival, partnera konkursu. Skład jury uzupełni Krystian Herba - mistrz akrobacji rowerowych i zapalony sportowiec (trial rowerowy, snowboard, narty, windsurfing, wspinaczka).

Jak podkreśla przewodniczący jury - Janusz Kaniewski - "Konkurs adresowany jest zarówno do profesjonalistów,  jak i do osób, które w głowie mają  dobre pomysły i chciałyby się nimi podzielić. Paradoksalnie bowiem dla projektanta ciekawsze może być zmierzenie się z tak nietypowym wyzwaniem jak niestandardowy, innowacyjny parking - a dla architekta zaprojektowanie czegoś bez wykorzystania tradycyjnych materiałów budowlanych."

Z kolei dyrektor generalny działu projektowego marki - Ikuo Maeda dodaje: "Przed rozpoczęciem rysowania, uczestnicy powinni mieć pomysł, gotową ideę. Atrakcyjność pracy jest bowiem bardzo ważna, lecz w projektowaniu przemysłowym najważniejszy jest zamysł twórcy."

Oprócz jurorów, na prace konkursowe swoje głosy będą mogli oddać również internauci. Autor najwyżej ocenionego projektu otrzyma nagrodę. Oficjalne wręczenie nagród i ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi w lipcu br.

Tegoroczna edycja Mazda Design realizowana będzie przy współpracy z festiwalami: Gdynia Design Days i Łódź Design Festival. Tematyka konkursu nawiązuje do głównego nurtu wystawowego gdyńskiego wydarzenia, którym będzie ekspozycja pod tytułem "Ładny Kraj", prezentująca najciekawsze projekty oraz koncepcje architektoniczne i urbanistyczne ostatniego dwudziestolecia w Polsce.

Mazda Motor Poland już po raz trzeci będzie również obecna w Łodzi, podczas jesiennego festiwalu Łódź Design.

NAGRODY:

Nagroda Grand Prix w kategorii - Przestrzeń Miejska, parking dla MAZDY CX-5:

Nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych, weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days 2012 (odbywającym się w dniach 7-15 lipca) i prezentacja pracy na wystawie Festiwalu .

Nagroda Grand Prix w kategorii - Sprzęt Sportowy dla MAZDY CX-5:

Nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych, weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days 2012 (odbywającym się w dniach 7-15 lipca) i prezentacja pracy na wystawie Festiwalu.

Wyróżnienie w kategorii - Przestrzeń Miejska:

Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®

Wyróżnienie w kategorii - Sprzęt Sportowy:

Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®

Nagroda dla najwyżej ocenionego projektu przez internautów:

Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®

Jury konkursu MAZDA DESIGN 2012:

IKUO MAEDA

Ikuo Maeda jest dyrektorem generalnym działu projektowego Mazdy od kwietnia 2009 roku. Zarządza całym globalnym zespołem projektowym Mazdy i jest odpowiedzialny za design i stylizację wszystkich produktów Mazdy. Poza tym, odpowiada za samochody koncepcyjne, prototypy i pojazdy specjalne. Zarządza czterema studiami projektowymi (Irvine, Kalifornia, Yokohama i Hiroshima - Japonia, Oberursel, Niemcy).

Ikuo Maeda pracuje w Mazdzie od 30 lat i ma prawdziwie globalne doświadczenia projektowe. W roku 1982 rozpoczął pracę w dziale planowania produktów Mazdy, po ukończeniu studiów z wzornictwa przemysłowego na uniwersytecie w Kioto. Już w 1985 roku był szefem działu zaawansowanego designu w studio stylizacji Mazdy w Yokohamie. Po trzech latach pracy w amerykańskim oddziale Mazdy, przeszedł przez wiele ważnych stanowisk w działach projektowych, a w 1999 rozpoczął pracę w studio projektowym Forda w Detroit.

Przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego, Maeda spędził niemal 10 lat prowadząc studio strategii designu w Hiroszimie. Odpowiadał tam za design samochodów seryjnych. W tym czasie został autorem uznanych aut, takich jak Mazda RX-8 czy Mazda2.

Ikuo Maeda mieszka w Hiroszimie. Jego zainteresowania to wędrówki górskie i sport motorowy - obecnie startuje w wyścigach samochodów turystycznych.

JANUSZ KANIEWSKI

Wykładowca Instituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie. Przewodniczył jury konkursuZoom-Zoom Mazda Design 2010, był członkiem jury w konkursie Gdynia Jacht Design na targach Wiatr i Woda. Poprowadził pierwsze w Polsce warsztaty z projektowania samochodów (Gdynia Design Days). Pracuje z samorządami miast i walczy o to, aby polskie miasta wyglądały lepiej, były przyjazne dla mieszkańców i turystów (projekt Ładny Kraj). Jest kuratorem głównym festiwalu Gdynia Design Days 2012. W Polsce obecny poprzez studio projektowe Kaniewski Haute Design, które założył wraz z architektem Mariuszem Filipem. Świadczy usługi projektowe dla dużych marek takich jak PKN Orlen, Koło, ale pracuje również dla klientów indywidualnych, tworząc m.in. meble i wnętrza. Najświeższe projekty to: Meeting Point Stop Cafe Orlen, fotele pociągowe dla firmy Taps i Mobilna Sala Ekspozycyjno -Szkoleniowa dla firmy Koło. Według Kaniewskiego kwintesencją sztuki designu jest przyjemność. Przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, a użytkownikowi pożytek. Ma być bezpieczny i nieszkodliwy. A kiedy dodatkowo wywoła uśmiech - to znaczy, że to dobry design. www.kaniewskidesign.com

JAN MACIEJ KOCHAŃSKI

Absolwent warszawskiej ASP na wydziale Architektury Wnętrz. W latach 2007-2008 laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego dotychczasowe prace były już kilkakrotnie wyróżniane, nagradzane i wystawiane. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a także brał udział w wystawie zbiorowej organizowanej przez Łódź Art Center na targach designu w Lipsku. W grudniu tego samego roku ukończył staż w studiu projektowym Karim Rashid, podczas którego miał okazję pracować nad projektami dla takich firm jak Iitalla, Freedom of Creation, Artisan czy Valdichienti. Prywatnie amator fotografii cyfrowej i analogowej, renowacji zabytkowych pojazdów oraz instruktor snowboardu.

Laureat nagrody Grand Prix konkursu Mazda Design 2011, za projekt flakonu perfum Zoom-Zoom.

MAŁGORZATA ŻMIJSKA

W latach 2005-2009 koordynator podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, Łódź Design Festival. W 2008 roku realizowała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Edukacji Wizualnej międzynarodowy projekt "Photopoland" promujący polskich fotografów na Świecie (m.in. Nicolas Grospierre, Kramarz & Łodzińska, Szymon Rogiński, Przemysław Pokrycki). Od 2008 roku pracownik Fabryki Sztuki w Łodzi, gdzie realizowała projekty o zasięgu lokalnym w obszarach animacji kultury, filmu, sztuki współczesnej, wzornictwa. Od 2010 r. dyrektor programowa Łódź Design Festival - Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi.

KRYSTIAN HERBA

Finalista drugiej edycji programu Mam talent, człowiek, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników.  Uczestnik i finalista wielu światowych imprez, pięciokrotny medalista Mistrzostw Polski.  Jako reprezentant Polski w latach 1999-2008, ponad 70 razy stawał na podium podczas zawodów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jego największym sportowym marzeniem jest zdobycie na rowerze "Korony ziemi", czyli najwyższych budynków na świecie. W styczniu 2012 roku, Krystian pobił rekord Guinnessa pokonując rowerem 2040 schodów najwyższego na świecie hotelu Rose Rayhaan by Rotana w Dubaju.