Obecnie w Jaworze, mieszczącym się ok. 100 km od granicy z Niemcami, trwa budowa pierwszego zakładu Mercedesa w Polsce, który zatrudni tysiąc osób. Jeszcze w 2019 roku mają tu powstawać czterocylindrowe silniki benzynowe do Mercedesów z napędem konwencjonalnym i hybrydowym sprzedawanych na całym świecie.

Teraz wiemy już oficjalnie, że tuż obok powstanie druga fabryka baterii, która rozpocznie swoją działalność na początku przyszłej dekady. Pracę w niej znajdzie kolejne 200 osób.

- Do 2022 roku przeprowadzimy elektryfikację całego portfolio Mercedesa proponując naszym klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Wśród nich będzie co najmniej dziesięć samochodów w pełni elektrycznych. Baterie do tych aut wyprodukujemy w naszych fabrykach, bo jest to ważny czynnik sukcesu w erze elektromobilności. Fabryka baterii w Jaworze jest drugą już inwestycją Mercedesa w tej lokalizacji. Pierwszą jest inteligentna fabryka zaawansowanych technologicznie silników do pojazdów konwencjonalnych, a teraz wprowadzamy do Polski kolejną technologię przyszłości” - powiedział Markus Schäfer, Członek Zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw w Mercedes-Benz Cars.

Fabryka baterii w Jaworze będzie dziewiątym zakładem w globalnej sieci produkcji baterii elektrycznych Mercedesa, zlokalizowanych na trzech kontynentach. W sumie koncern Daimler wyda na ten cel ponad miliard euro.

Pierwszy zakład, w niemieckim Kamenz, funkcjonuje od 2012 roku. W tym miejscu kończy się już budowa drugiego. Nowa fabryka akumulatorów powstaje też w Sindelfingen, a kolejna planowana jest w Untertürkheim. Trwają też prace w Azji, gdzie Daimler wspólnie z BAIC budują fabrykę baterii w Pekinie (powstają już tam samochody), a razem z Thonburi Automotive - w Bangkoku. Rozpoczęła się już również budowa obiektu w Tuscalosa, w USA.

- Fabryka silników i nowa fabryka baterii w Jaworze są ważnymi ogniwami naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych. Mamy obecnie dziewięć fabryk baterii na świecie, co zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji aut z napędem elektrycznym. Lokalizacja w Jaworze okazała się dobrą decyzją już przy budowie fabryki silników. Budowa fabryki baterii to kontynuacja tego sukcesu. Cieszymy się bardzo z rozwoju współpracy z regionem i polskimi koleżankami i kolegami” – powiedział Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars.