Auto Świat Wiadomości Aktualności Merkel otworzyła wystawę motoryzacyjną

Merkel otworzyła wystawę motoryzacyjną

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zainaugurowała 63. Międzynarodową Wystawę Samochodową (IAA) we Frankfurcie nad Menem.

Frankfurt 2009
Onet
Frankfurt 2009

Obiecała przy tym rządowe wsparcie dla niemieckiej branży motoryzacyjnej i rozwijanych przez nią nowych, ekologicznych technologii.

"Być może zabrzmi to jak rodzaj protekcjonizmu, ale myślę, że powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób Niemcy mogą wykorzystać swój potencjał jako kraj samochodów XXI wieku" - powiedziała.

Zdaniem Merkel przyszłością jest "elektromobilność", czyli samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym. Technologie te są głównym motywem na tegorocznej IAA.

Merkel ostrzegła, że dziedzinie "elektromobilności" niemieccy producenci musza stawić czoło silnej konkurencji z Azji. "Po wyborach powinniśmy usiąść i wspólnie rozważyć, jak rząd może wesprzeć rozwój tego, co leży w naszym narodowym interesie - dodała. - To moja oferta".

W sierpniu niemiecki rząd przyjął plan rozwoju elektromobilności, który przewiduje m.in. bodźce finansowe, mające zachęcać do kupowania samochodów z napędem elektrycznym. W roku 2012 ma w ten sposób zostać wsparte wprowadzenie na rynek pierwszych 100 tysięcy takich pojazdów.

Udział w inauguracji wystawy samochodowej na 10 dni przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech (27 września) był dla Merkel okazją, by przypomnieć wyborcom wszystkie działania jej rządu mające na celu pomoc pogrążonej w kryzysie branży motoryzacyjnej.

W tej gałęzi przemysłu pracuje w Niemczech około 750 tys. ludzi. Kanclerz podkreśliła, że chce, aby przemysł motoryzacyjny pozostał jedną z czołowych gałęzi gospodarki niemieckiej. "Podjęliśmy dobre polityczne decyzje, by mu pomóc" - dodała.

Jedną z tych decyzji było przeznaczenie 5 miliardów euro na tzw. premie wrakowe, czyli dopłaty w wysokości 2,5 tys, euro do zakupu nowych samochodów w zamian za zezłomowanie starego, co najmniej dziewięcioletniego auta. Z premii skorzystały dwa miliony osób.

Merkel broniła również zaangażowania swojego rządu na rzecz uratowania od bankructwa spółki Opel, należącej do amerykańskiego koncernu General Motors. W zeszłym tygodniu GM zgodził się sprzedać 55 proc. udziałów w Oplu faworyzowanym przez Berlin inwestorom: konsorcjum Magna oraz rosyjskiemu Sbierbankowi. Niemiecki rząd obiecał wesprzeć nowego inwestora kwotą 4,5 mld euro.

Merkel przyznała, że Opla czekają trudne lata. Jednak - dodała - ważne było to, aby firma stanowiąca część historii niemieckiego przemysłu otrzymała nową szansę.

Na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Samochodowej prezentuje się 781 wystawców z 30 krajów. Zapowiedziano światowe premiery 100 produktów, w tym nowego Opla Astra

Wystawa potrwa do 27 września. Od soboty będzie otwarta dla publiczności. Organizatorzy liczą, że IAA odwiedzi 750 tys. gości.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków