Auto Świat Wiadomości Aktualności Ministerstwo Zdrowia przeciwne zakazowi palenia w aucie w obecności dzieci

Ministerstwo Zdrowia przeciwne zakazowi palenia w aucie w obecności dzieci

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk

Aktualnie polskie przepisy nie zakazują palenia w aucie przy dziecku i, jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia, nic się w tej materii nie zmieni. Mimo apelu jednej z posłanek o zajęcie się tym problemem, resort nie planuje prac nad takimi przepisami, tłumacząc, że w tej kwestii wystarczą akcje edukacyjne.

Palenie w samochodzie
Auto Świat / iStock
Palenie w samochodzie

Niedawno pisaliśmy o interpelacji posłanki SLD, Anity Sowińskiej, która zwróciła się do ministra zdrowia o wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w aucie w obecności niepełnoletnich pasażerów. Posłanka Sowińska alarmowała, że tzw. palacze bierni są tak samo zagrożeni, jak czynni. Obie grupy mają taką samą skłonność do zapalenia płuc, nieżytu oskrzeli, anginy, zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, czy wreszcie obturacyjnego zapalenia oskrzeli i astmy oskrzelowej, a w późniejszym okresie życia: raka płuc, trzustki, jamy ustnej, przełyku i krtani, a także nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Posłanka zauważyła, że choć w polskim prawie zawarto przepis mówiący o zakazie palenia w aucie, to jednak jest w nich sporo wyłączeń i nie ma mowy o sytuacji, gdy w aucie podróżują niepełnoletni.

Ministerstwo zdrowia odpowiada

Na apel posłanki SLD odpowiedział Józef Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Najpierw podkreślono, jak niebezpieczny dla zdrowia i życia jest dym tytoniowy, przywołując statystyki, z których wynika, że 94 proc. przypadków raka płuca wśród mężczyzn i 68 proc. wśród kobiet jest wynikiem palenia tytoniu. Dalej jednak czytamy, że ministerstwo nie tylko nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych nad rozszerzeniem zakazu palenia tytoniu i papierosów elektronicznych, ale też nie widzi takiej potrzeby.

Przeczytaj też:

Sekretarz stanu w resorcie zdrowia wyjaśnia, że w tej kwestii prowadzone są działania profilaktyczne dla uzależnionych od tytoniu w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-20, a w ty roku zaplanowano działania edukacyjno-informacyjne i profilaktyczne mające na celu ograniczanie palenia w miejscu pracy. Według Ministerstwo to są działania wystarczające.

– W ocenie Ministerstwa Zdrowia zmniejszenie strat społecznych i ekonomicznych powodowanych używaniem tytoniu możliwe jest jedynie przez stworzenie warunków koniecznych dla zmniejszenia rozpowszechnienia palenia tytoniu, m.in. poprzez podejmowanie przez obywateli świadomych decyzji dotyczących konsumpcji wyrobów tytoniowych na podstawie wiarygodnych informacji o skutkach zdrowotnych palenia tytoniu – czytamy w podsumowaniu odpowiedzi ministerstwa na interpelację posłanki Sowińskiej.

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków