Aplikacja jest pomocna dla każdego, ponieważ można w niej posiadać m.in. dowód osobisty czy recepty. Powinien ją mieć także każdy kierowca, bo mObywatel pozwala na sprawdzenie liczby punktów karnych, okazanie prawa jazdy czy sprawdzenie daty przeglądu oraz końca ubezpieczenia.

Prezydent podpisał ustawę 14 czerwca. Wchodzi ona w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia, a więc na przełomie czerwca i lipca. KPRM wskazuje jednak, że mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie "w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych"

mObywatel zyska jeszcze więcej funkcji

Funkcjonalność aplikacji ma być jednak jeszcze większa wraz z wejściem w życie jej nowej wersji – mObywatel 2.0. Wprowadza ona szereg zmian, jednak dla kierowców najważniejsze jest to, że powiadomi właściciela auta o kończącym się ubezpieczeniu OC. To istotne szczególnie dla właścicieli kilku aut, bowiem wtedy łatwo jest zapomnieć, że w którymś kończy się ubezpieczenie. Co istotne, będzie to powiadomienie "push", zatem nawet gdy aplikacja jest nieużywana, a jesteśmy do niej zalogowani, to i tak pojawi się informacja o zbliżającym się końcu ubezpieczenia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Takie niewinne przeoczenie grozi wysokimi karami w przypadku, gdy polisa nie zostanie automatycznie przedłużona. Od 1 lipca 2023 r. przerwa w ubezpieczeniu trwająca 3 dni kosztuje 1369 zł, od 4 do 14 dni - 3490 zł, a powyżej 14 dni - już 6980 zł.

Poza tym rząd chwali się, że świeżo upieczeni kierowcy będą mogli niemal od razu wsiąść za kółko. Teraz można to zrobić dopiero po otrzymaniu dokumentu, co oznacza, dodatkowy czas oczekiwania. Po aktualizacji do mObywatela 2.0 wszystkie informacje o kierowcy będą pojawiały się niemal natychmiast po wprowadzeniu ich do systemu.