• W połowie grudnia do jednostek policji trafi ponad 50 egzemplarzy nowych oznakowanych radiowozów typu kombivan
  • Na zakup 53 sztuk standardowych radiowozów i 9 w ramach opcji policja wyda ponad 10,5 mln zł
  • W grudniu policyjną flotę zasilą także nieoznakowane SUV-y 4x4 z silnikami o mocy nie niższej niż 135 kW (ponad 180 KM)

Policjanci konsekwentnie modernizują flotę samochodów. Co chwila rozpisywane są kolejne przetargi na zakup kolejnych nowych aut, które będą zastępować najbardziej wysłużone i wyeksploatowane pojazdy w jednostkach na terenie całego kraju. Jeszcze w tym roku funkcjonariusze zyskają kilkadziesiąt sztuk nowych oznakowanych radiowozów z nadwoziem typu kombivan. Nie zabraknie także nieoznakowanych SUV-ów. Wszystkie mają być dostarczone jeszcze przed tegorocznymi świętami.

W połowie grudnia do jednostek trafią 53 kombivany o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3500 kg. Samochody powinny być wyposażone w czterocylindrowe silniki o pojemności nie mniejszej niż 1,35 l i mocy minimum 84 kW (ok. 114 KM). Co ciekawe, policja nie upiera się przy jednym rodzaju paliwa. Pod maską może się zatem znaleźć silnik benzynowy lub diesla. Ważne jest natomiast co innego – powinien móc rozpędzić radiowóz do prędkości co najmniej 160 km/h.

Niestety, policja nie zdradza jakie modele finalnie trafią do jednostek. Znamy jednak zwycięzcę. W przetargu uczestniczą: konsorcjum firm Benepol, Porsche Inter Auto Polska oraz Auto Special Sobiesława Zasady. Nietrudno zatem zgadnąć, że w grudniu pojawi się kilkadziesiąt nowych Volkswagenów Caddy.

Otwartą kwestią pozostaje natomiast wybór marki w przypadku nieoznakowanych siedmioosobowych SUV-ów. Policja złożyła zamówienie na 18 egzemplarzy z silnikami o mocy nie niższej niż 135 kW (ponad 180 KM) zdolnych rozpędzić się co najmniej do 200 km/h. Oferty złożyli dealerzy marki KIA (ponad 3 mln złotych) i Skoda (2,9 mln zł). W obu przypadkach przekroczono zakładaną sumę. Na zakup aut przeznaczono bowiem 2,7 mln zł.