Niektórym motocyklistom nie odpowiada fakt, że przepisy drogowe w wielu krajach nakładają na nich obowiązek jazdy w kasku. Do tej grupy zaliczał się również Ron Smith, który przez wiele lat walczył o zniesienie tej zasady na drogach Florydy. Prawnik należał do organizacji ABATE (American Bikers Aimed Towards Education), która przez lata lobbowała przeciw takiemu prawu. Smith reprezentował także w sądzie klientów, którzy popełniali wykroczenia jeżdżąc bez kasków. Chciał, by każdy mógł samodzielnie decydować o swoim bezpieczeństwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Wieloletnie starania Smitha przyniosły efekt. W 2000 r. na Florydzie uchwalono ustawę zezwalającą motocyklistom, którzy ukończyli 21. rok życia, na jazdę bez ochrony głowy. W przepisie zaznaczono jednak, że takie osoby muszą mieć 10 tys. dol. ubezpieczenia od obrażeń poniesionych w wypadkach motocyklowych.

Kask mógł go uratować

Miłość Smitha do motocykli była ogromna, a Amerykanin przez wiele lat mógł jeździć swoim jednośladem, tak jak chciał, czyli bez ochrony głowy. Cieszył się tym aż do 19 sierpnia 2022 r. Wtedy to 66-latek jechał motocyklem ze swoją partnerką — oboje bez kasków.

W pewnym momencie podczas hamowania przed skrzyżowaniem Smith stracił kontrolę nad pojazdem, który zaczął się obracać. Mimo doświadczenia nie potrafił opanować motocykla i uderzył w przyczepę przymocowaną do pickupa na innym pasie. Zarówno adwokat, jak i jego partnerka zginęli.

W wyniku dochodzenia policji nikt nie usłyszał zarzutów o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Raporty z autopsji pary wykazały, że przyczyną ich śmierci był uraz głowy. Zdaniem ekspertów, gdyby Smith i jego partnerka mieli na swoich głowach kaski, to ich szanse na przeżycie by znacznie wzrosły.

Kask może ocalić życie

Badania przeprowadzone przez amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) wykazują, że odpowiednia ochrona głowy zmniejsza ryzyko śmierci u motocyklistów o 37 proc. Śmiertelność wśród kierowców jednośladów na Florydzie wzrosła o 25 proc. od momentu uchylenia prawa dotyczącego kasków.

Źródło: Tampa Bay Times

(MĆ)