Już 4 lipca zeszłego roku została uruchomiona pilotażowa wersja poboru opłat AmberGo. Kierowcy, którzy chcieli z niego skorzystać musieli pobrać aplikację Autopay. Niezbędne było również podanie kategorii pojazdu i jego numeru rejestracyjnego oraz dodanie karty płatniczej. Z kolei podczas wjazdu na autostradę i wyjeżdżania z niej, trzeba korzystać z bramek AmberGo. Przy przejeżdżaniu szlaban podnosi się automatycznie. Bramki AmberGo umieszczone są na razie w miejscowościach Rusocin oraz Nowa Wieś. Z tego powodu nie da się jeszcze korzystać z tej formy płatności na krótszym odcinku trasy.

Na szczęście już od 1 lipca ma zostać uruchomiony rozszerzony wariant poboru opłat AmberGo. Dzięki temu system powinien działać już na całym odcinku autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem. Tym samym automatycznie będą mogli płacić również ci kierowcy, którzy będą podróżowali na krótszych odcinkach.

Od tego momentu bramki AmberGo będą nie tylko w Rusocinie i Nowej Wsi, lecz także w miejscowościach: Stanisławów, Swarożyn, Pelplin, Kopytkowo, Warlubie, Nowe Marzy, Grudziądz, Lisewo, Turzno oraz Lubicz.

Bramki AmberGo oznaczone są nie tylko stosownym napisem, lecz także przekreślonym symbolem inkasenta. To oznacza, że w tych bramkach nie da się płacić gotówką ani kartą kredytową. Obecnie za przejazd 152-kilometrowym odcinkiem z Torunia do Gdańska trzeba zapłacić 29,90 zł.