• W praktyce wzmożonego ruchu na drogach można już oczekiwać w środę tuż po zakończeniu roku szkolnego
  • Policja w ramach akcji bezpieczny weekend będzie m.in. sprawdzać, jak bezpiecznie przewożone są dzieci
  • Według twórców raportu najbardziej kontrolowaną drogą krajową w Polsce jest trasa nr 7, czyli popularna wśród zmierzających nad morze, jak i w góry

Komisarz Agnieszka Świerczewska z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach zapowiada większą obecność policjantów przez cały weekend, przede wszystkim na drogach krajowych oraz najpopularniejszych trasach turystycznych. Podczas wzmożonych kontroli funkcjonariusze sprawdzą nie tylko prędkość, czy stan trzeźwości, ale także m.in. czy dzieci przewożone są bezpiecznie. Ponadto w czwartek policja będzie zabezpieczać przebieg procesji Bożego Ciała, więc sporo patroli można będzie spotkać w pobliżu świątyń w różnych miejscowościach. Kto zatem planuje podróż w czwartek, powinien skorzystać z nawigacji z funkcją aktualizacji informacji drogowych na bieżąco, by zawczasu zaplanować dogodny objazd. Czytelnicy czerwcowego wydania magazynu Komputer Świat otrzymają kod na nawigację Navi Expert (wersja Android) z licencją na 3 miesiące. Na okres wakacji w sam raz.

Zabezpieczenie procesji Foto: Policja / Policja
Zabezpieczenie procesji

Przede wszystkim drogi krajowe

Aż 31 dni aktywności drogówki przed wakacjami. Od piątku poprzedzającego tegoroczną majówkę aż po koniec maja. Tak długi okres pracy funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego polskiej policji sprawdzili eksperci z firmy Telematics Technologies, która stworzyła m.in. jeden z najpopularniejszych programów nawigacyjnych w Polsce, czyli NaviExpert.

W zestawieniu wytypowano najczęściej kontrolowane odcinki dróg krajowych. Celowo natomiast pominięto autostrady i drogi ekspresowe na których również można spotkać policyjne patrole. Twórcy raportu uznali jednak, że lokalizacje łatwo przewidzieć, gdyż zwykle kontrole prowadzone są przy bramkach, gdzie prócz policjantów można także spotkać patrole ITD z wagami dla ciężarówek i aut dostawczych.

Najbardziej kontrolowane drogi w Polsce 2019 r Foto: NaviExpert / NaviExpert
Najbardziej kontrolowane drogi w Polsce 2019 r

Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies wyjaśnia – „Analizowany przez nas 31-dniowy okres rozpoczął się w piątek przed majówką i trwał do 26 maja. Zestawienie uwzględnia więc inną, równie popularną okazję do dłuższych wyjazdów jaką jest majówka. To o tyle istotne, że wiele ze wskazanych na mapie miejsc to kontrole na popularnych „weekendowych” trasach w kierunku gór, wybrzeża czy Mazur. Tym razem może być ich jeszcze więcej – w tym roku wakacje zaczynają się tuż przed długim weekendem”.

W praktyce wzmożonego ruchu można już oczekiwać w środę tuż po zakończeniu roku szkolnego. Nie będzie to jednak prawdziwy drogowy armagedon. Część rodzin (szczególnie z dziećmi w wieku przedszkolnym) może bowiem planować urlop niezależnie od terminu zakończenia zajęć w szkołach. Niemniej to na rodziny podróżujące z dziećmi zwrócą większą uwagę funkcjonariusze drogówki.

A gdzie szczególnie warto zwolnić? Według twórców raportu, najbardziej kontrolowaną drogą krajową w Polsce jest trasa nr 7, która łączy polskie morze, Warszawę oraz góry. Krajowa siódemka jest często kontrolowana szczególnie w trzech województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim. W krajowej czołówce znajdują się również drogi o numerach 6 (szczególnie odcinek Nowa Dąbrowa – Gdynia), 1 (województwa śląskie i łódzkie), 10 (kujawsko-pomorskie i zachodnio-pomorskie), 3 (dolnośląskie i zachodnio-pomorskie) oraz 11 (wielkopolskie i opolskie).