Faktem pozostaje, że samochody stały się ogólnodostępne. Są niezastąpionym elementem w codziennym życiu każdego człowieka, także zbira. W przestępczych rękach używany jest przeważnie jako środek do ucieczki, ale również użyty jako broń lub narzędzie do… zdobycia sławy.

Więc, powstaje pytanie: jakie kryteria musi spełniać samochód kryminalisty? Czy jest to dobrze udokumentowany wybór, efekt dopasowania pojazdu do konkretnej zbrodni czy czysty przypadek? Jeśli przestępcy mogliby spotykać się co roku na akademii rozdania nagród dla najprzyjaźniejszego-kryminaliście samochodu, co by wybrali?

Bez dalszej zwłoki, poniżej przedstawiamy nominowanych w kategorii "Najlepszy Kryminalny Samochód". Nominowani są prezentowani przez najlepszych w swoich kategoriach:

Nominowany w kategorii "Wybór Profesjonalistów": Ford V8 B-400

Słynną parę Bonnie i Clyde’a nie trzeba przedstawiać. Dwoje bandytów, którzy grasowali po Stanach Zjednoczonych, w czasach które miały się przerodzić w "erę wrogów publicznych", wykorzystywało w pełni zalety i powszechność samochodów do popełniania swoich zbrodni. Zawsze w ruchu - przez Texas, Kansas, Missouri i Oklahomę - używali kradzionych Fordów typu sedan, z silnikiem V8, po to, żeby rabować banki, małe sklepy i stacje benzynowe.

Były to modele z 1932 r., które przewyższały wszystkie wcześniejsze. 4-litrowe silniki osiągały 75 KM. Dwa lata później, nowy Ford ze zmianami w systemie zapłonu i silnikiem V8, był w stanie osiągnąć 85 KM.

Ford V8 B-400 Clyde'a Barrowa Foto: Onet
Ford V8 B-400 Clyde'a Barrowa

Clyde Barrow był tak zadowolony z samochodu, że osobiście napisał do Henry’ego Forda z Tulsa w Oklahomie, w 1934 r.: "Szanowny Panie. Podczas gdy wciąż mam jeszcze powietrze w płucach, powiem jakie świetne samochody Pan robi. Jeździłem wyłącznie Fordami, jeśli tylko mogłem nimi uciec. Utrzymująca się prędkość i brak kłopotów, jaki zapewniał Ford, pokonuje wszystkie inne samochody. Nawet jeśli moja działalność nie jest do końca legalna, nie przeszkadza to w powiedzeniu, jakim wspaniałym samochodem jest V8. Z poważaniem Clyde Chapion Barrow."

Oczywiście, przygoda Bonnie i Clyde’a zakończyła się właśnie w tym samochodzie, który zapewnił im sławę. 23 maja 1934 r., oddział składający się z sześciu policjantów z Louisiany i Texasu, urządził zasadzkę w okolicach Bienbille Parish i zabił tę słynną dwójkę, oddając nie mniej niż 130 strzałów. Samochód, w którym zginęli, dalej istnieje, razem z dziurami po kulach.

W naszej opinii, ten samochód powinien być zwycięzcą, w oparciu o sam rozgłos. Mimo, że nie uchronił swoich pasażerów przed śmiercią, rozpoczął nową erę. Użycie samochodu umożliwiło Bonnie i Clyde’owi popełnianie zbrodni na ogromnych odległościach, szybciej, lepiej i bardziej efektywnie. Bez wątpliwości stali się trendsetterami, bowiem mnóstwo innych przestępców podążało ich śladem.

Nominowany w kategorii "Wybór Seryjnych Morderców": 1966 Chevrolet Impala

W latach 60. Północna Kalifornia była niebezpiecznym stanem USA. Zwłaszcza dla nastolatków, baraszkujących na tylnych siedzeniach samochodów gdzieś na obrzeżach miasta. Od grudnia 1968 r. do października 1969 r. w okolicach San Francisco grasował morderca o pseudonimie Zodiak. W tym czasie zamordował on pięć nieznanych ofiar oraz napadł na czterech mężczyzn i trzy kobiety.

Chevrolet Impala Foto: Onet
Chevrolet Impala

Wszystkie zbrodnie Zodiaka miały miejsce w ciemnych zakamarkach i samotnie stojących samochodach. Według zeznań większości świadków, Zodiak poruszał się Chevroletem Impala z 1966 r., jednak nikt nie był w stanie podać więcej szczegółów dotyczących tego samochodu. Jedyny znany fakt związany z samochodem, to jego biały kolor. Z czasem stał się on najdroższym modelem Chevroleta, będącym tuż za czołówką 10 najbardziej luksusowych samochodów.

Uważamy, że ten samochód zasługuje na nagrodę za "Najlepszy Samochód Widmo Seryjnego Mordercy". Zeznania świadków, nie pomogły złapać zabójcy. Na drogach można natrafić na milion modeli wyprodukowanych w 1966 r., co sprawia, że policja z San Francisco jeszcze długo będzie pracować nad szczegółami dotyczącymi samochodu Zodiaka.

Nominowany w kategorii wybór gangu: każdy przebywający na terenie Stanów Zjednoczonych

Kiedy w latach 80. do Stanów Zjednoczonych przybili salwadorscy uchodźcy, szukający schronienia przed wojną domową, część z nich stworzyła jeden z najniebezpieczniejszych ulicznych gangów na świecie. Znani jako MS 13 (tłumaczone jako "armia salwadorskich mrówek"), specjalizowali się we wszelkich rodzajach przestępczości. Jedną z najbardziej lukratywnych działalności była kradzież samochodów na masową skalę.

Chevrolet Camaro 1969 Foto: Onet
Chevrolet Camaro 1969

Gang MS jest zamieszany w eksport samochodów skradzionych na terenie USA na południe Ameryki. W kontaktach z kartelami, samochody są często wymieniane na narkotyki. Szacuje się, że ok. 80 proc. samochodów przywiezionych do Salwadoru zostało uprzednio skradzionych z Stanów Zjednoczonych.

Nasz głos na samochód o największej wartości przy odsprzedaży oddajemy na… dowolny pojazd w rejonie Południowej Karoliny. Jak widać, nie ma żadnych limitów co do zysku z odsprzedaży samochodu, zwłaszcza jeśli nawet się za niego nie zapłaciło.

Kandydat w kategorii wybór snajpera: Biały van vs Chevrolet Caprice typu sedan z 1990 r.

Dziesięć osób zostało zabitych, a troje śmiertelnie rannych w 2002 roku w okolicy Maryland, w stanie Virginia, na skutek działalności Allena Muhammad’a i Lee Boyda Malvo. Tych dwóch snajperów poruszało się niebieskim Chevroleyem Caprice z 1990 r. i strzelało do swoich ofiar. Podczas gdy policja próbowała namierzyć białego vana lub pick-upa, jakim rzekomo przemieszczali się przestępcy, oni używali swojego prywatnego auta do ostrzeliwania przechodniów, głównie w miejscach publicznych.

Chevrolet Caprice Foto: Onet
Chevrolet Caprice

Ci dwaj uzbrojeni mężczyźni, wywiercili mały otwór w klapie bagażnika swojego Caprice'a i używali go do oddawania strzałów z wnętrza samochodu. Ku ich zdziwieniu, policja odkryła, że tablice rejestracyjne z New Jersey, samochodu marki Chevrolet Caprice rocznik 1990, wydane na nazwisko Muhammad, zostały kilkakrotnie odnotowane przez patrole policyjne w miejscach strzelanin. Pojazd nie został jednak zatrzymany, ponieważ sieć komputerowego systemu ścigania przestępców nie wykazała żadnych jego powiązań z działalnością przestępczą. Policja była skupiona wyłącznie na "białym vanie".

3 października policja zatrzymała Caprice'a za "drobne wykroczenie drogowe", na dwie godziny przed zastrzeleniem Pascala Charlot. 8 października policja w Baltimore przeszukała niebieskiego Chevroleta Caprice, zaparkowanego w pobliżu autostrady Jones Falls, ze śpiącą w środku osobą. Funkcjonariusze byli zaniepokojeni, że prawo jazdy zostało wydane w stanie Washington, a tablice rejestracyjne w New Jersey. Pomimo, że pojazd odpowiadał opisowi pojazdu powiązanego ze strzelaniną w Washingtonie pięć dni wcześniej, policjanci nie przesłuchali podejrzanego, ani nie przeszukali pojazdu. Jak się później okazało, Chevrolet Caprice był początkowo tajnym wozem policji w Bordentown w New Jersey,

Nagroda "Mały samochód, który potrafił" trafia do Caprice. Mimo że policja wielokrotnie natknęła się na "winnego" Chevroleta, i tak nie była w stanie zidentyfikować go jako pojazdu dwóch snajperów. Co gorsza, był to praktycznie jeden z ich własnych samochodów…

Kandydat w kategorii "O.J. Simpson":

Biały Ford Bronco. Znudzony widokiem tzw. “pościgów na autostradzie" transmitowanych na żywo przez lokalne telewizje, O.J. Simpson, jego przyjaciel Al Cowlings i Ford Bronco pokazali światu pierwszy "wolny wyścig" wszech czasów. Po tym jak O.J. został oskarżony o morderstwo swojej byłej żony Nicole Brown i jej przyjaciela Ronalda Goldmana, jego prawnik przekonał Departament Policji w Los Angeles, aby pozwolił gwieździe footballu oddać się dobrowolnie w ich ręce.

Ford Bronco i uciekający O.J. Simpson Foto: Onet
Ford Bronco i uciekający O.J. Simpson

Simpson nie pojawił się jednak w areszcie, więc policja rozpoczęła poszukiwania uciekiniera. Kiedy go znaleźli, rozpoczął się wyścig z prędkością 35 mil na godzinę (55 km/h). Akcja, w której początkowo brał udział jeden helikopter, wzbudziła takie zainteresowanie, że w niedługim czasie nad głową Simpsona latało już 20 śmigłowców relacjonujących "wydarzenie dnia".

Stacja NMB przerwała nawet transmisję z finałów NBA 1994, żeby nadać informację o pościgu. Tysiące widzów zablokowało wiadukty wzdłuż trasy pościgu, czekając na białe Bronco. Niektórzy z nich mieli znaki nawołujące Simpsona do ucieczki, inni poczuli atmosferę zabawy. Pościg śledziło ponad 20 helikopterów. Transmitowały go zarówno lokalne jak i ogólnokrajowe media, z oglądalnością sięgającą 95 milionów widzów.

Rozumiemy, że to nie był wybór Bronco, żeby jechać tak wolno, dlatego zapomnimy o tym i nie damy mu nagrody "powinieneś się wstydzić, że jesteś samochodem". Ale niech to się więcej nie powtórzy, Bronco!