Raport jakościowy GTÜ to obok rankingów Dekry i TÜV, najbardziej rozpoznawalne i cenione wśród kierowców badania usterkowości aut używanych. Stanowią one niezłe źródło informacji o tym, jak sprawują się samochody w poszczególnych klasach i rocznikach.

Przypominamy, że ranking GTÜ powstaje na podstawie informacji zebranych podczas obowiązkowych przeglądów technicznych. Nie publikuje się w nim informacji o usterkach wykluczających z jazdy, pokazuje natomiast statystyki oceniające typowe zużycie eksploatacyjne. Najnowsze zestawienie opracowano na podstawie ponad 5 mln badań technicznych przeprowadzonych w placówkach GTÜ. Trzeba jednak pamiętać, że ranking ten ma pewne słabości. Sukces w rankingu w dużej mierze zależy od tego, czy auta są odpowiednio serwisowane, a usterki usuwane przed wizytą na badaniach technicznych. Dlatego też co roku najlepiej wypadają w nich model Porsche i auta marek premium, których właściciele zwykle mają zasobne portfele i nie oszczędzają na serwisowaniu swoich samochodów.

Tym razem prezentujemy liderów rankingu i auta o najwyższej usterkowości w kategorii od roku do trzech lat. Z pewnością to jeden z elementów, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze auta nowego lub coraz popularniejszych wśród kierowców aut poflotowych. Oto wyniki najnowszego raportu GTÜ 2019.

Auta miejskie

TOP 3:

1. Mazda2

2. Audi A1

3. Toyota Yaris

Miejsce ostanie:

37. Dacia Logan MCV

Auta kompaktowe:

TOP 3:

1. Volvo V40

2. Audi A3

3. Mercedes Klasy A

Miejsce ostanie:

21. Renault Megane

Auta klasy średniej

TOP 3:

1. Mercedes Klasy C

2. Audi A4

3. Volvo S60/V60

Miejsce ostanie:

13. Peugeot 508

Vany/minivany

TOP 3:

1. Mercedes Klasy B

2. BMW 2 Active Tourer

3. Toyota Verso

Miejsce ostanie:

23. Renault Kangoo

SUV/terenowe

TOP 3:

1. Porsche Macan

2. Mercedes GLC

3. Mercedes GLA

Miejsce ostanie:

44. Peugeot 5008