Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez operatorów systemu Yanosik, do ponad 70 proc. wypadków na polskich drogach dochodzi przy dobrej lub bardzo dobrej pogodzie. Przy niebezpiecznych warunkach drogowych ryzyko wypadku zmniejsza się 35 razy.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Czytaj: Co drugi rowerzysta obawia się jazdy po ulicy. Samochody jadą zbyt szybko i wyprzedzają "na grubość kartki"

Jak zaćmienie słoneczne wpływa na kierowców — wyjaśniamy

Do najbliższego nietypowego zjawiska pogodowego, które może wpłynąć na warunki drogowe, dojdzie 8 kwietnia 2024 r. Tego dnia będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca.

Czy takie zdarzenie może wpływać na kierowców? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali statystyki ruchu drogowego podczas zaćmienia Słońca w 2017 r. i odkryli, że na trzy dni przed i po kosmicznym wydarzeniu na drogach USA zginęło ponad tysiąc osób.

Zerknij: Zgłosił kradzież maszyn rolniczych wartych 1,5 mln zł. Prawda zaskoczyła nawet policjantów

Średnia dzienna liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w USA wynosi 114. Jednak w tygodniu, w którym cztery lata temu miało miejsce zaćmienie Słońca, każdego dnia było ich co najmniej 189.

Jak tłumaczy "Daily Mail", dzieje się tak, ponieważ dużo więcej kierowców wyjeżdża na drogi, aby udać się w miejsca, gdzie można spokojnie obserwować zjawiska astronomiczne.

Sprawdź: Od 1 kwietnia wszyscy kierowcy zapłacą więcej na autostradzie A4

"Problemem są godziny"

Szacuje się, że ponad 3,7 miliona ludzi uda się do jednego z 14 stanów USA, aby zobaczyć zaćmienie słońca (zjawisko będzie najlepiej widoczne w USA, Kanadzie lub w zachodnim Meksyku). Kanadyjscy analitycy oceniają, że tego dnia ruch w Stanach będzie przypominać ten z Dnia Dziękczynienia.

"Problemem są godziny tuż przed wydarzeniem, kiedy ludzie dojeżdżają na miejsce obserwacji, a także, gdy zaczynają wracać" wyjaśnia w rozmowie z serwisem Live Science prof. z Uniwersytetu w Toronto.