• Większość rowerzystów woli jazdę po wydzielonej drodze dla rowerów od poruszania się jezdnią
  • Liczba wypadków z udziałem tych jednośladów spada, jednak poczucie bezpieczeństwa rowerzystów jest dość niskie
  • Choć również rowerzyści powodują wypadki, niewielu z nich decyduje się na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia OC

Rowerzyści w Polsce zmagają się z lękiem przed jazdą po ulicy. Badanie wykazało, że prawie połowa z nich nie czuje się pewnie na drodze, obawiając się zagrożeń ze strony kierowców. Przyczyny to mała odległość podczas wyprzedzania czy nadmierna prędkość innych kierujących.

Wbrew stereotypom: rowerzyści wolą drogę dla rowerów niż jezdnię

Poczucie bezpieczeństwa wśród rowerzystów Foto: Rankomat
Poczucie bezpieczeństwa wśród rowerzystów

Jednakże rosnąca liczba ścieżek rowerowych zwiększa bezpieczeństwo rowerzystów i – co równie ważne – zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Aż 93 proc. badanych deklaruje, że porusza się po nich bez obaw. Wydzielony pas ruchu pozwala na skupienie się na jeździe bez konieczności ciągłego stresowania się zachowaniem innych uczestników ruchu.

Polska infrastruktura rowerowa rozwija się dynamicznie. Dane GUS pokazują, że w ciągu ostatniej dekady wybudowano blisko 13 tys. nowych dróg rowerowych. Na koniec 2022 r. rowerzyści mieli do dyspozycji ponad 19,7 tys. kilometrów tras, przy czym najwięcej jest ich na Mazowszu.

Mniej wypadków z udziałem rowerzystów

Wypadki z udziałem rowerzystów Foto: Rankomat
Wypadki z udziałem rowerzystów

Ten dynamiczny rozwój infrastruktury rowerowej przekłada się na statystyki dotyczące wypadków drogowych. Liczba zdarzeń na drogach z udziałem rowerzystów spadła w ciągu ostatnich pięciu lat. Dane Komedy Głównej Policji pokazują, że w 2023 r. doszło do 3596 wypadków z udziałem rowerzystów, w porównaniu do ponad 4,4 tys. w 2019 r.

Badanie rankomat.pl zbadało również podejście rowerzystów do ubezpieczeń. Okazało się, że tylko co piąty rowerzysta ma polisę ubezpieczeniową OC, chroniącą go przed odpowiedzialnością finansową w sytuacji, gdy to on spowoduje kolizję albo wypadek.

Rowerzyści a ubezpieczenie Foto: Rankomat
Rowerzyści a ubezpieczenie