• Przez 13 lat auto pokonało ponad 1,6 mln km
  • Średnie spalanie z tego okresu to 9 l/100 km

Nissan Frontier Briana Murphy’ego to prawdziwy długodystansowiec. Przez niecałe 13 lat pikap przejechał ponad milion mil, czyli ponad 1,6 mln km. W historii tego samochodu zadziwiające jest to, ile wytrzymywały nawet elementy eksploatacyjne – dopiero przy przebiegu 1,3 mln kilometrów fabryczne sprzęgło trzeba było wymienić na nowe.

Nissan Frontier - jeden właściciel, przebieg 1,6 mln km

Brian Murphy kupił Frontiera w 2007 roku jako nowe auto. Samochód jest wyposażony w napęd na tył, 5-biegową manualną skrzynię i 4-cylindrowy, benzynowy silnik. 62-latek pracował w Chicago jako kurier i spędzał w aucie dziennie od 12 do 13 godzin. W najbardziej gorących dla dostawców okresach Murphy przejeżdżał 16-20 tys. km miesięcznie.

27 stycznia 2020 roku na liczniku Nissana pojawił się milion mil, czyli ponad 1,6 miliona kilometrów. Cały ten przebieg auto pokonało z tym samym silnikiem i skrzynią biegów, przy czym całkiem spory udział w użytkowaniu auta miały jazdy miejskie.

Przez 13 lat 62-latek spędził za kierownicą Navary ok. 50 tys. godzin, co w przeliczeniu daje 5 lat i 8 miesięcy. Ponieważ Brian Murphy jest kurierem niezależnym, wszelkie koszty użytkowania auta musi pokrywać sam. Dzięki właściwej technice jazdy średnie spalanie Nissana wyniosło zaledwie 9 l/100 km.

Oprócz sprzęgła także inne elementy wytrzymały zadziwiająco długo – pierwsza pompa wody przejechała 970 tys. km, alternator i chłodnica 710 tys. km. Po 800 tys. km wymieniono fotel kierowcy. Łańcuch rozrządu zastąpiono nowym przy przebiegu 1,1 mln km (prewencyjnie). Olej w silniku był wymieniany co 16 tys. km i była to jedyna czynność, którą właściciel Nissana Frontiera wykonywał samodzielnie, resztą zajmował się autoryzowany warsztat.

Nissan Frontier - olej wymieniany co 16 tys. km

Mimo tak wysokiego przebiegu samochód wygląda zadziwiająco świeżo. Na pytanie, jak udało się właścicielowi tak długo utrzymać samochód w należytym stanie, Murphy odpowiedział tylko, że należy jeździć ostrożnie.