• To najbardziej funkcjonalny i przestronny Ceed w historii
  • Auto ma przestronniejsze wnętrze i bagaznik o pojemności 600 l
  • Nowy Ceed hatchback trafi do sprzedaży w połowie roku, kombi - w IV kwartale

Kia cee'd kombi cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów. Praktyczniejsza wersja stanowi ok. 40% całkowitej sprzedaży tego modelu. Nowy Ceed (od nowej generacji zmieniono pisownię nazwy) powinien jeszcze skuteczniej zdobywać nowych klientów. Dlaczego? Ponieważ to najbardziej funkcjonalny i przestronny Ceed w historii.

Kia projektuje i dopracowuje swoje samochody przeznaczone na europejskie rynki w swoim centrum R&D we Frankfurcie nad Menem. „Kia Ceed w wersji kombi cieszyła się niesłabnącą popularnością wśród nabywców od chwili jej debiutu ponad 10 lat temu (…) Model trzeciej generacji, zaprojektowany i skonstruowany z myślą o europejskich odbiorcach, którzy poszukują aut maksymalnie funkcjonalnych również udowodni swoją wartość jako kombi nie tylko praktyczne, ale także o świetnym wyglądzie” - powiedział Michael Cole, dyrektor operacyjny Kia Motors Europe.

Nowa Kia Ceed kombi – pakowana i funkcjonalna

Trzecia generacja kompaktowego kombi oferuje znacznie więcej miejsca w środku niż schodzący model. Ceed został zaprojektowany na nowej płycie podłogowe „K2” - jest nieco szerszy (1800 mm) i dłuższy od poprzednika (4600 mm). Rozstaw osi pozostał taki sam (2650 mm), ale skrócony zwis przedni i wydłużony tylny pozwoliły na znaczne zwiększenie przedziału ładunkowego. Standardowa pojemność bagażnika wynosi 600 litrów (+72 l). Przestronniej mają również pasażerowie, dzięki obniżonej tylnej kanapie.

Nowa Kia Ceed kombi
Nowa Kia Ceed kombi

Pakowanie ułatwia niski próg załadunku. Tylne zawieszenie kombi dostosowano do większego obciążenia. Równie istotne, jak możliwości transportowe, są praktyczne rozwiązania, których w nowej Kii Ceed nie brakuje. Oparcia kanapy można składać od strony bagażnika (wystarczy pociągnąć za dźwignię, by złożyć jedno z oparć dzielonej w proporcji 40:20:40 kanapy). Pod podłogą znajduje się schowek na drobiazgi i roletę. Za dopłatą klapa bagażnika może otwierać się automatycznie. Bezpieczny przewóz różnego rodzaju bagaży może ułatwić system szyn i siatka zabezpieczająca.

Nowa Kia Ceed – bogata gama silnikowa i najnowsze technologie

Nowy Ceed kombi dzieli silniki z hatchbackiem. Do wyboru są aż trzy silniki benzynowe. Dwa z nich są turbodoładowane i wyposażone we wtrysk bezpośredni: 1.0 T-GDI o mocy 120 KM oraz 1.4 T-GDI o mocy 140 KM, który zastąpił jednostkę 1.6 GDI. W ofercie pozostawiono również starszy, 100-konny silnik 1.4 MPI z wtryskiem wielopunktowym.

Dla zwolenników jednostek wysokoprężnych przygotowano silnik 1.6 CRDi, dostępny w dwóch wariantach mocy: 115 i 136 KM (obie wersje generują 280 Nm momentu obrotowego). Wszystkie silniki współpracują z ręcznymi skrzyniami biegów o sześciu przełożeniach. W przypadku najmocniejszego benzyniaka i diesla w opcji dostępna jest dwusprzęgłowa przekładnia. Na pokładzie mogą się również znaleźć system monitorowania martwego pola, ostrzegania przed kolizją podczas wyjazdu z miejsca parkingowego, wspomagania parkowania i rozpoznawania pieszych z ostrzeżeniami w kierownicy.

Nowa Kia Ceed kombi
Nowa Kia Ceed kombi

Kompakt Kii zyskał wiele nowych elementów wyposażenia podnoszących komfort oraz poziom bezpieczeństwa jazdy. Nowy Ceed to pierwszy model koreańskiej marki w Europie, dostępny z systemem utrzymywania auta na pasie ruchu (Lane Following Assist). Układ zapewnia drugi poziom jazdy autonomicznej – utrzymuje samochód na wybranym pasie ruchu i zachowuje bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu do prędkości 130 km/h.

Nowa Kia Ceed – kiedy w salonach?

Nowe samochody kompaktowe Kii będą produkowane w Europie, w fabryce koncernu na Słowacji, gdzie powstają także modele Sportage i Venga. Sprzedaż nowej Kii Ceed w wersji hatchback rozpocznie się w połowie roku. Na kombi trzeba będzie zaczekać nieco dłużej – w polskich salonach pojawi się w czwartym kwartale 2018.