Od dawna na autostradzie limit prędkości wynosi 140 km/h, na drodze ekspresowej od 100 do 120 km na godz., a na drogach poza terenem zabudowanym od 90 do 100 km/h w terenie zabudowanym limit wynosi 50 km/h. Wydaje się jednak, że obecne limity zostaną zmienione dla części kierowców.

Powstała ustawa, która zmienia dopuszczalne prędkości do 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej oraz 80 km/h poza obszarem zabudowanym. Nowe limity nie będą dotyczyć wszystkich, a jedynie kierowców w okresie próbnym.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Okres próbny dla nowych kierowców

W zmienionej ustawie "Prawo o ruchu drogowym" znajdziemy w rozdziale 14, art. 91 informacje o "Okresie próbnym" dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B. "Okres próbny" będzie obowiązywał od dnia, w którym zostało odebrane prawo jazdy. Młodzi kierowcy zostaną objęci dwuletnim okresem próbnym. Niestety to nie koniec problemów dla nowych kierowców, którym jak wynika z danych coraz trudniej zdać egzamin.

Nowi kierowcy pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, będą musieli przejść "kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego" oraz "praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym". Poza tym wróci "zielony listek", czyli okrągła biała nalepka z zielonym symbolem liścia klonowego. Zarówno naklejka na samochód, jak i nowe limity będą obowiązywały przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania dokumentu.