Nowe Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego to radiowozy w srebrno-niebieskich barwach z zainstalowanymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi oraz systemem łączności, dzięki któremu bez problemu policjanci będą mogli połączyć się z oficerem dyżurnym.

Funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia będą mieli do dyspozycji dodatkowe reflektory, które odpowiednio oświetlą okolice wypadku. Na każdym z ambulansów dodatkowo zamontowano duży trójkątny znak z napisem "UWAGA WYPADEK", który pozwoli kierowcom dostrzec zdarzenie drogowe i utrudnienia już z kilkuset metrów.

Każdy furgon wyposażony jest w biurka i urządzenia wielofunkcyjne z drukarką, ksero i skanerem. Znajduje się tam również miejsce na alkomat do badania kierowców. Dzięki zainstalowanym transformatorom mocy wszystkie urządzenia znajdujące się w furgonach będzie można zasilić w energię elektryczną bez konieczności szukania zewnętrznego źródła zasilania.

APRD wyposażone są w przenośne znaki drogowe, które w momencie zabezpieczania miejsca wypadku policjanci będą mogli ustawić nie tylko po to, aby ostrzec kierowców o niebezpieczeństwie i konieczności ograniczenia prędkości, ale również po to, by wytyczyć objazdy. Tym samym utrudnienia staną się mniej dokuczliwe dla kierowców, a policjanci będą mieli większą swobodę przy zabezpieczeniu i ustalaniu przyczyn zdarzenia. W każdym ambulansie znajduje się także sprzęt medyczny do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Nowe Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego to furgony Renault Master z silnikami o poj. 2,5 litra dCi - prężnymi i jednocześnie ekonomicznymi jednostkami Diesla. Pod maską każdego Mastera znajduje się 145 KM. Maksymalną prędkość, jaką może rozwinąć policyjny Renault Master, to prawie 160 km/godz. Nowe ambulanse mają ABS, poduszki powietrzne oraz klimatyzację.

Zakup nowych furgonów jest częścią realizowanego przez Komendę Główną Policji projektu indywidualnego pn. "Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju". Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.