- Po nieco ponad dwóch latach obowiązywania dotychczasowych przepisów, Minister Infrastruktury wydał nowe rozporządzenie w sprawie rejestracji pojazdów
- Większość zasad przejęto bez większych zmian z poprzedniego rozporządzenia, ale jest kilka nowości
- Nowe rozporządzenie weszło w życie ostatniego 30 listopada 2024 r., ale wprowadza zasady uchwalone przez Sejm jeszcze w 2023
Nowy akt prawny, który reguluje kwestie związanie z rejestracją pojazdów (nie tylko samochodów osobowych i ciężarowych, ale też ciągników rolniczych, motocykli czy motorowerów), to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 listopada 2024 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Obowiązuje od 30 listopada 2024, przy czym zastępuje rozporządzenie o takim samym tytule, które obowiązywało zaledwie od września 2022 r.
Na pierwszy rzut oka oba akty prawne są bardzo podobne, wiele artykułów jest wręcz identycznych, część tylko nieznacznie przeredagowano. Po co więc publikować nowe rozporządzenie? W międzyczasie zmieniło się kilka ustaw, a to rozporządzenie reguluje, jak wcześniej uchwalone przez parlament zmiany mają zostać wprowadzone w życie, zmienia też kilka kwestii technicznych.
Co się zmieniło? Dodano m.in. nowe przepisy dotyczące powtórnej rejestracji pojazdów (dawniej było to w zasadzie niemożliwe, ale m.in. po automatycznym oczyszczeniu Centralnej Ewidencji Pojazdów z milionów tzw. martwych dusz, czyli aut teoretycznie zarejestrowanych, ale od lat nieubezpieczanych, które też od lat nie były na stacji diagnostycznej, wprowadzono taką możliwość). Doprecyzowane zostały też przepisy dotyczące wymogów przy wydawaniu rejestracji czasowych czy o możliwości wymiany wydanych wcześniej tablic motorowerowych na tablice "motorowerowe zabytkowe", w przypadku pojazdów, które spełniają odpowiednie wymogi.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNowe tablice dla aut używanych do sportu
Są też i prawdziwe nowości! Aktualne rozporządzenie w końcu uwzględnia zmiany uchwalone jeszcze w 2023 roku przepisy dotyczące m.in. wydawania specjalnych tablic dla aut używanych podczas imprez sportowych. Przypomnijmy: przez wiele lat obowiązywała fikcja prawna: samochody zgodne z regulaminami dopuszczającymi je do udziału w rajdach, odbywających się także na drogach publicznych, nie miały najmniejszych szans, żeby legalnie przejść przegląd na stacji kontroli pojazdów.
Przez lata służby przymykały na to oko, ale w końcu policja zaczęła zatrzymywać, wycofywać z ruchu samochody biorące udział nawet w poważnych, międzynarodowych imprezach, a ich kierowców karano mandatami. Teraz takie auta mają być do puszczone do ruchu pod warunkiem zastosowania specjalnych tablic i tylko na określony czas. W przepisach przewidziano jednak sporo ograniczeń i obostrzeń, nie wiadomo więc, jak nowe rozwiązanie sprawdzi się w praktyce – niewykluczone, że wielu polskich zawodników nadal będzie... startowało autami zarejestrowanymi w innych krajach.
Rozporządzenie potwierdza to, co o takich tablicach mówiono wcześniej: będą miały czerwone litery i cyfry na żółtym tle.
Nowe kombinacje przy tablicach tymczasowych i na życzenie
Samochodów w Polsce przybywa tak szybko, że wyczerpują się już dotychczas wykorzystywane w rejestracjach kombinacje liter i cyfr. Już przy poprzedniej zmianie rozporządzenia wprowadzono nowe wyróżniki literowe dla wybranych województw, często zupełnie niekojarzące się ze stosowanymi dotychczas.
Tyle że dotychczas te nowe wyróżniki były stosowane tylko w przypadku tablic zwykłych i zabytkowych, a teraz będzie je można stosować także przy tablicach tymczasowych (w tym również tych dla aut sportowych) i indywidualnych. I tak np. dla województwa dolnośląskiego, poza dotychczasowym wyróżnikiem "D", dodano wyróżnik "V", dla małopoleskiego do wyróżnika "K" dodano też "J", w mazowieckim obok wyróżnika "W" pojawił się także "A", rejestracje w podkarpackim mogą się teraz zaczynać nie tylko od "R", ale też od "Y", a w pomorskim od "G" oraz "X" (mieszkając w Gdańsku, można dostać tablicę zaczynającą się od liter "XD", co wielu młodym kierowcom może się spodobać). W województwie śląskim dodatkowy wyróżnik dla tablic standardowych, tymczasowych i indywidualnych to teraz "I" (obok dotychczasowego "S"), wielkopolskie zyskało literę "M", a w pozostałych województwach dotychczasowa pula jest jeszcze daleka od wyczerpania, więc zmiany nie były konieczne.