Auto Świat Wiadomości Aktualności Bez tego dokumentu wkrótce nie wjedziesz do Wielkiej Brytanii. Wydają go dopiero od środy

Bez tego dokumentu wkrótce nie wjedziesz do Wielkiej Brytanii. Wydają go dopiero od środy

Nie, Wielka Brytania nie wprowadziła znowu wiz dla Polaków, ale już niedługo, bez specjalneg certyfikatu Electronic Travel Authorisation (ETA) nie będzie można legalnie wjechać na wyspy brytyjskie. Podpowiadamy, o jaki dokument chodzi, jak go uzyskać i kto jest zwolniony z obowiązku jego wyrobienia.

Wjazd do Wielkiej Brytanii – już wkrótce wymagany będzie specjalny, elektroniczny certyfikat
Wjazd do Wielkiej Brytanii – już wkrótce wymagany będzie specjalny, elektroniczny certyfikatShutterstock/Gary Perkin
  • Wielka Brytania wprowadza obowiązek posiadania elektronicznego certyfikatu ETA przy wjeździe na swoje terytorium od 2 kwietnia 2025 roku
  • Koszt wydania dokumentu wynosi 10 funtów, a aplikowanie możliwe jest przez stronę rządową lub aplikację UK ETA App
  • Obowiązek dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, a brak certyfikatu może skutkować zakazem wjazdu lub niewpuszczeniem do środka transportu
  • Zaleca się złożenie wniosku o certyfikat na trzy dni przed planowaną podróżą, aby uniknąć problemów na granicy

Raz na jakiś czas warto sobie uświadomić, jakie korzyści daje nam członkostwo Polski w Unii Europejskiej – choćby bezproblemowe przekraczanie granic czy bezcłowe zakupy w ramach wspólnoty. To wszystko wydaje się nam już zupełnie oczywiste, do czasu, kiedy poza Unię nie wyjedziemy, albo nie spróbujemy czegoś spoza Unii Europejskiej przywieźć. Wielka Brytania już od pięciu lat jest poza Unią, czego skutków doświadczają nie tylko jej mieszkacy, ale także obywatele krajów UE, którzy się tam wybierają.

Już wkrótce osoby które wybierają się do Wielkiej Brytanii, a pochodzą z krajów, ktrórych obywatele nie są objęci obowiązkiem wizowym w tym kraju i nie mają już uregulowanego pobytu w Wielkiej Brytanii, będą musieli uzyskać specjalny dokument elektroniczny Electronic Travel Authorisation (Elektrioniczna Zgoda na Podróż, w skrócie ETA). W przypadku obywateli polskich, dotyczy osób, które wybierają się tam w celach turystycznych i nie mają uregulowanego statusu migracyjnego w Wielkiej Brytanii (Settled Status lub Indefinite Leave To Remain).

Certyfikat ETA wyrobisz tylko przez internet

Dokument ten wydawany jest wyłącznie elektronicznie, ale trzeba za niego zapłacić 10 funtów (niedługo opłata ta może wzrosnąć do 16 funtów). Aplikować o wydanie certyfikatu można za pośrednictwem odpowiedniej brytyjskiej strony rządowej lub przez aplikację UK ETA App, którą można znaleźć w sklepach Google i Apple. Obowiązek dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci.

Możliwość aplikowania o elektroniczny certyfikat została udostępniona 5 marca, ale obowiązek posiadania go przy wjeździe (także przy podróży lotniczej czy morskiej) do Wielkiej Brytanii wchodzi w życie 2 kwietnia 2025. Brak certyfikatu może w przyszłości skutkować zakazem przekroczenia granicy lub niewpuszczeniem do samolotu! Na brytyjskich stronach rządowych znaleźć można zalecenie, żeby o certyfikat aplikować na trzy dni przed podróżą.

Certyfikat będzie wymagany także przy podróżach lotniczych i morskich.
Certyfikat będzie wymagany także przy podróżach lotniczych i morskich.1000 Words / Shutterstock

Uwaga! Certyfikat jest ważny przez dwa lata i uprawnia do wielokrotnego wjazdu do Wielkiej Brytanii, ale jest powiązany z konkretnym numerem dokumentu tożsamości – w przypadku wymiany dowodu trzeba wystąpić o nowy.

Specjalne zasady dla Polaków mieszkających w Irlandii

Wielką Brytania, wyspy normandzkie, wyspa Man i Irlandia tworzą tzw. Wspólny Obszar Podróżowania (CTA – Common Travel Area) – to taka skromna, brytyjska namiastka Strefy Schengen. W ramach CTA obywatele irlandzcy i brytyjscy mogą podróżować bez ograniczeń tzn. bez kontroli imigracyjnej i bez wiz. Obywatele Irlandii nie będą musieli mieć certyfikatów ETA, przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania wprowadziła zwolnienie z obowiązku posiadania ETA także dla osób, które są legalnymi rezydentami Irlandii oraz spełniają trzy warunki:

  • nie potrzebują wizy przy wjeździe na terytorium Wielkiej Brytanii (Polacy spełniają ten warunek);
  • mają legalny status rezydenta w Irlandii;
  • muszą podróżować do Wielkiej Brytanii w ramach CTA – podróżują między Irlandią, Wielką Brytanią, Guernsey, Jersey lub wyspą Man.
Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków