Poza tym polecamy:

Wszyscy mamy oszczędzać prąd, gaz, wodę, brakuje węgla, ropa naftowa też drożeje. Kryzys energetyczny to temat nr 1 w całej Europie. Jak w tej sytuacji odnajduje się motoryzacja, która wyraźnie postawiła na elektromobilność? Przecież prąd też powstaje m.in. z węgla, którego brakuje, bo w wielu krajach od kilku lat odchodzi się od tego surowca.

Nowy Jeep z polskiej fabryki

Na razie jednak tempo, w jakim rozwija się elektromobilność, raczej nie słabnie. Na rynek wchodzą coraz to nowe modele. Škoda prezentuje ogromnego SUV-a Vision S7, który będzie miał napęd tylko elektryczny. Debiutujący na rynku nowy Mercedes GLC z pewnością poza wersjami z tradycyjnym napędem otrzyma także zelektryfikowany.

A już wkrótce w fabryce w Tychach rozpocznie się produkcja Jeepa Avengera, który będzie miał napęd elektryczny. Jest to samochód nieco mniejszy od Renegade'a. W aktualnym wydaniu Auto Świata ujawniamy więcej szczegółów na temat tego modelu.

Wprawdzie daleko nam do takiej infrastruktury dla aut na baterie, jaką mają do dyspozycji np. Norwegowie, ale powoli to się zmienia. Mieliśmy okazję sprawdzić, jak się jeździ elektrykami w Norwegii.

W Polsce jest to jeszcze dość poważne wyzwanie, ale również testujemy takie auta coraz częściej. Mamy w tym wydaniu pierwszy test nowej Kii Niro EV, Jest atrakcyjny stylistycznie, wygodny i dobrze wykonany samochód rodzinny.

Rośnie popyt na auta hybrydowe. W tej dziedzinie dominują Toyota i Lexus, wprowadzające kolejne generacje napędu hybrydowego. Taki napęd będzie w nowym Lexusie RX. Sprawdziliśmy, jak jeździ ten luksusowy SUV.

Diesle i benzyniaki nadal popularne

Nadal koncerny samochodowe mają w ofercie modele z tradycyjnym napędem. Tak jest w przypadku testowanych w tym wydaniu Forda Fiesty ST i Alfy Romeo Stelvio, czy Mercedesa klasy A na dystansie 100 tys. km. Mercedesa rozebraliśmy na drobne części i sprawdziliśmy, co się w nich zużyło.

W porównaniu natomiast mamy trzy uterenowione kombi z oszczędnymi silnikami Diesla: audi A4, Mercedesa klasy C i Volvo V60. Szczegółowo analizujemy ich wymiary, osiągi, drogę hamowania czy poziom hałasu. A który warto kupić za dość duże pieniądze, to już kwestia nie tyle gustu, ile możliwości finansowych.

Polecamy też porady, m.in. o tym, czy wolno parkować na chodniku. Po wprowadzeniu zmian w przepisach o uchu drogowym powstało wiele niejasności i nieporozumień, m.in i w tej kwestii. Przetestowaliśmy foteliki dla dzieci kilku producentów. Mamy nadzieję, że pomoże to podjąć rodzicom decyzję, jaki fotelik dla dziecka wybrać.

Leksykon techniki motoryzacyjnej: samochód od A do Z

To nowość wydawnicza, przygotowana przez Auto Świat. W alfabetycznej kolejności opisujemy podzespoły i pojęcia z dziedziny motoryzacji, wyjaśniamy znaczenie wielu specjalistycznych zagadnień, o których warto wiedzieć np. w rozmowie z mechanikiem. Leksykon jest dostępny d dużych punktach sprzedaży prasy. Można go także zamówić przez internet.

Zapraszamy do lektury i szerokiej drogi!