Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, jakie zdobył dziennik.pl, do przetargu stanęły tylko dwie firmy. Jedna oferuje auta marki BMW, druga Skody. Dilerzy obu marek będą walczyć o kontrakt na 31 nieoznakowanych radiowozów dla drogówki – aktualnie policja ma 361 aut tego typu. Kontrakt wart jest 7 626 000 zł. Samochody mają trafić do służby najpóźniej do 28 czerwca 2019 roku.

Jakich aut szuka policja?

Komenda Główna Policji szuka samochodów osobowych z silnikami benzynowymi o pojemności co najmniej dwóch litrów i mocy min. 245 KM, współpracujące ze skrzynią automatyczną i z napędem 4x4. Samochód musi rozpędzać się do minimum 210 km/h, a pierwszą „setkę” osiągać poniżej 7 sekund. I co ważne, samochody muszą mieć nadwozie typu sedan.

To jednak nie koniec wymagań. Pod uwagę będzie brany także współczynnik masy pojazdu gotowego do jazdy do maksymalnej mocy netto silnika, pojemność silnika oraz prędkość maksymalna samochodu.

Które modele są brane pod uwagę?

W ofercie Skody powyższe kryteria spełnia Skoda Superb 2.0TSI/280 KM z napędem 4x4. Auto z pewnością będzie znacznie tańsze, niż konkurencyjne BMW 330i xDrive/252 KM. Jednak zwycięzca nie jest jeszcze przesądzony, bo kryterium ceny nie jest tu najważniejsze.

Warto wspomnieć, że w ostatnim przetargu na dostarczenie nieoznakowanych radiowozów policji auta BMW wygrały właśnie ze Skodą. Wtedy do służby trafiło 140 egzemplarzy BMW 330i xDrive.