Nowy mobilny dokument dla kierowców zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Michał Kalinowski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel.

Zgodnie z tymi informacjami, nowa funkcja ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na fizyczny dokument. Po zdaniu egzaminu nowi kierowcy będą mogli legalnie prowadzić pojazdy na terenie Polski przez okres nie dłuższy niż 30 dni, aż do momentu odbioru tradycyjnego, plastikowego prawa jazdy. Na tę chwilę, jeśli ktoś zda pozytywnie egzamin na prawo jazdy, musi zazwyczaj poczekać kilka tygodni na wyrobienie fizycznego dokumentu przez urząd oraz otrzymanie decyzji administracyjnej od odpowiedniego organu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nowe tymczasowe prawo jazdy, będziemy mogli pobrać zgodnie z datą uzyskania uprawnień, czyli w dniu egzaminu państwowego zdanego z wynikiem pozytywnym — wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Wprowadzenie nowego tymczasowego elektronicznego prawa jazdy nie stwarza dodatkowych utrudnień dla egzaminatorów. Obecnie wynik egzaminu poświadcza się za pomocą podpisu elektronicznego, który natychmiastowo trafia do właściwego urzędu. Informacja ta zostanie przekazana na serwery aplikacji mObywatel 2.0, umożliwiając szybkie i bezproblemowe korzystanie z nowej funkcji. To innowacyjne podejście zapewni zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność w procesie uzyskiwania tymczasowego prawa jazdy — tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Ministerstwo podkreśla, że tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne dla wszystkich kierowców, którzy pozytywnie zdali egzamin państwowy.

Dokument będzie nieważny, w momencie, gdy system zarejestruje informację o:

  • cofnięciu uprawnień;
  • odmowie wydania prawa jazdy;
  • zakazie prowadzenia samochodów;
  • zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy;
  • zmianie wyniku egzaminu na negatywny.

Aktualizacja aplikacji mObywatel z pewnością ułatwi życie nowym kierowcom.