• Od września zmieni się taryfikator punktów karnych. Na łamiących przepisy będą czekać jeszcze dotkliwsze kary
 • Maksymalnie kierowca będzie mógł otrzymać nawet 15 punktów karnych w trakcie jednego zatrzymania
 • Wydłuży się także okres przedawniania punktów karnych. Zlikwidowane zostaną kursy pozwalające na redukcję punktów
 • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Jeszcze do końca ubiegłego roku mandat za nadmierną prędkość mógł wynieść maksymalnie 500 zł. Jednak od stycznia kierowcy muszą być gotowi na znacznie wyższe kary za takie samo wykroczenie. W obecnych realiach drogowych policja może osobie jadącej zbyt szybko wystawić mandat w wysokości nawet 5 tys. zł. Oczywiście kierowca nie ma obowiązku przyjmowania kary, a funkcjonariusz może wtedy skierować sprawę do sądu. Ten z kolei ma prawo ukarać osobę popełniającą wykroczenie grzywną sięgającą do 30 tys. zł.

Od września nawet 15 punktów karnych

Styczniowa zmiana w przepisach dotyczyła podniesienia wysokości kwot wystawianych mandatów. To jednak był dopiero początek, bo już za niecałe pół roku zacznie obowiązywać także nowy taryfikator punktów karnych. Te zmiany również mocno uderzą w kierowców nieprzestrzegających przepisów ruchu drogowego. Od września już nawet za jedno wykroczenie będzie można dostać już nie 10, ale aż 15 punktów karnych.

Za co dokładnie będzie można dostać 15 punktów karnych po nowelizacji przepisów? Między innymi za wszelkie zdarzenia mające miejsce nieopodal przejść dla pieszych. Chodzi o wyprzedzanie na i przed pasami, a także omijanie auta, które zatrzymało się w tym miejscu, aby ustąpić pierwszeństwa przechodzącym pieszym. Taka kara czeka także kierowcę, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, chcącemu wejść na przejście. Ponadto 15 punktów karnych czeka na osobę przekraczającą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km na godz. (również poza terenem zabudowanym) i na kierowcę jadącego pod wpływem alkoholu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Za co grozi 15 punktów karnych? Oto pełna lista:

 • spowodowanie wypadku drogowego;
 • sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym;
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu;
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd przy skręcie w drogę poprzeczną;
 • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
 • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego nakazującej zatrzymanie pojazdu;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym;
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi.

Zobacz także: Policjanci chcieli ukarać kierowcę za jazdę bez pasów. Miał być tylko mandat, będzie więzienie

Punkty karne "skasują się" po dwóch latach

Zmiana taryfikatora punktów karnych to nie koniec. Od września wydłuży się także termin "zerowania się" nałożonych kar. Do tej pory okres ten wynosił 12 miesięcy, ale teraz ma się zmienić na 2 lata. W dodatku czas ten nie będzie liczony od momentu popełnienia wykroczenia, ale od opłacenia mandatu.

Inną zmianą w przepisach będzie wycofanie możliwości redukcji punktów za pomocą kursów organizowanych przez WORD-y. Udział w takich spotkaniach do tej pory kosztował 350 zł i pozwalał na usunięcie z konta kierowcy 6 punktów karnych. Teraz kary będą usuwane tylko po upłynięciu 24 miesięcy.

Zobacz także: 11-latek uderzył quadem w jadący pociąg. Jego stan jest poważny

Limit punktów karnych. Ile będzie wynosił po zmianie taryfikatora?

Tak naprawdę jedyną rzeczą, która pozostanie bez zmian, będzie limit punktów przysługujących każdemu kierowcy. Osoba posiadająca prawo jazdy dłużej niż rok będzie w dalszym ciągu mogła dostać maksymalnie 24 punkty karne. Przekroczenie tej liczby punktów będzie skutkowało odebraniem uprawnień. Natomiast kierowca posiadający prawo jazdy krócej niż rok do dyspozycji ma nadal tylko 20 punktów. Wystarczy więc dwa razy złamać przepisy, aby stracić prawo jazdy.

Zobacz także: Bezterminowe tylko z nazwy. Kiedy stare prawa jazdy stracą ważność?