Funkcjonariusze z powiatu krakowskiego wspólnie z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili działania w Pobiedniku Wielkim (gm. Igołomia — Wawrzeńczyce). To tam, 29 kwietnia 2022 r., w godzinach wieczornych, zgromadziło się około 400 pojazdów, fanów nielegalnych wyścigów samochodowych. Policja miała za zadanie nie dopuścić do wyścigów oraz zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W tym celu funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę nadjeżdżających pojazdów i ujawnili blisko 120 wykroczeń.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Naruszenia dotyczyły głównie wykroczeń związanych z powodowaniem zagrożenia w ruchu drogowym. Wśród nich chodziło m.in. o "palenie gumy" oraz „strzelanie z układu wydechowego”. Na kierujących, którzy dopuścili się tych czynów, policjanci nałożyli łącznie aż 110 mandatów karnych, a dziesięciu kierujących zostało pouczonych. Podczas kontroli funkcjonariusze sprawdzali także stan techniczny pojazdów i ujawnili nieprawidłowości w 18 kontrolowanych samochodach, co skutkowało zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych.

Kontrola policyjna BMW Foto: Policja
Kontrola policyjna BMW

W trakcie działań mundurowi sprawdzali też prędkość, z jaką poruszają się pojazdy i zatrzymali dwa prawa jazdy, za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Wśród przybyłych kierowców był też jeden, który nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów.