Od nowego roku tradycyjne papierowe czeskie winiety zastąpią elektroniczne. To jednak nie jedyna zmiana. W nowym systemie nadal będą dostępne winiety w wariantach: rocznym, 30-dniowym i 10-dniowym. Jednak od 2021 r. winieta roczna nie będzie już powiązana z rokiem kalendarzowym, ale z początkiem jej ważności – będzie ważna przez 365 dni, bez względu kiedy zostanie zakupiona.

Co więcej, winiety będzie można zamawiać z 90-dniowym wyprzedzeniem, m.in. w sklepie internetowym (pod adresem www.edalnice.cz), a także w oddziałach Poczty Czeskiej oraz stacjach benzynowych EuroOil. W najbliższych tygodniach można je będzie kupić również w terminalach samoobsługowych, które zostaną rozmieszczone w rejonach przygranicznych i przy wjazdach na płatne odcinki dróg.

Od 1 stycznia 2021 r. rozszerzona będzie także lista pojazdów zwolnionych z opłat. Oprócz motocykli winiet nie obowiązują pojazdów elektrycznych, wodorowych lub hybrydowych (warunek: wartość emisji CO 2 do 50 g / km) – także na zagranicznych tablicach rejestracyjnych - oraz pojazdów zabytkowych. Ponadto kierowcy pojazdów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem (również w połączeniu z innym paliwem) mogą liczyć na rabat – zapłacą jedynie połowę standardowej stawki.

Standardowe ceny winiet dla aut osobowych

● winieta roczna - 1500 CZK,

● winieta 30-dniowa - 440 CZK,

● winieta 10-dniowa - 310 CZK.