Wreszcie ruszą salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje. Częściowo zostaną otwarte też obiekty sportowe. Oczywiście, wszystko z uwzględnieniem nowego reżimu sanitarnego. To jednak nie koniec luzowania obostrzeń. Od poniedziałku zwiększone zostaną także limity osób podróżujących w transporcie publicznym.

Co się zmieni 18 maja?

Rząd zdecydował się na podwyższenie limitu pasażerów w środkach transportu publicznego. Do tej pory w tramwajach, autobusach i metrze mogło przebywać maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi liczba połowy miejsc siedzących w danym pojeździe.

Od 18 maja w środkach transportu publicznego będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Nowa maksymalna liczba pasażerów to 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Przykładowo, jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść tylko 15 osób.

Jak widać, to znacznie więcej. Na tyle dużo, że kierowcy autobusów twierdzą już teraz, że nie będą w stanie wyegzekwować nowych obostrzeń i przewozić dopuszczalnej liczby pasażerów. Inną kwestią jest, czy będą oni musieli w ogóle to robić, bo jak na razie Polacy starają się unikać publicznych środków transportu.

W samochodach nadal w maseczkach

Dotyczy to sytuacji, kiedy w aucie podróżują osoby nie mieszkające na stale razem ze sobą. Jadąc samemu lub z najbliższą rodziną, z którą dzieli się to samo mieszkanie, maseczek nie musimy nosić. To samo dotyczy sytuacji, kiedy w aucie podróżujemy z dzieckiem do 4 roku życia. Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są także osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą samodzielnie zdjąć albo założyć maseczki. Nie ma za to limitu pasażerów, którzy mogą podróżować samochodem osobowym.

Rowerzyści, skuterzyści i motocykliści

W tej kwestii nic się nie zmieni. Już od 20 kwietnia dozwolona jest jazda rekreacyjna na rowerze, a od 6 maja uruchomiono wypożyczalnie rowerów miejskich. Kierowcy jednośladu mogą zatem swobodnie się przemieszczać pod warunkiem zachowania kilku zasad dystansu społecznego i reżimu sanitarnego, m.in. zachowując dwumetrowy odstęp między sobą (nie dotyczy to dorosłych, którzy jadą w towarzystwie dzieci do 13 roku życia) oraz zakrywając usta i nos podczas jazdy (obowiązku takiego nie ma lasach).