GDDKiA przedstawiła kryteria przetargu na projekt i budowę obwodnicy Wałcza na Pomorzu Zachodnim. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze oferty będą: cena (55 proc.), przedłużenie gwarancji na mosty (30 proc.), przedłużenie gwarancji na instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (10 proc.) oraz wykorzystanie destruktu pozyskanego na placu budowy (5 proc.). Termin składania ofert mija 22 stycznia 2024 r.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Kiedy powstanie obwodnica Wałcza na Pomorzu Zachodnim?

Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na przyszły rok. Wykonawca 12,7-kilometrowej obwodnicy Wałcza będzie miał 17 miesięcy na opracowanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę (ZRID). Następny etap to prace budowlane, które rozpoczną się w 2025 r. Mają potrwać 22 miesiące, ale z tego terminu wyłączony jest okres zimowy (16 grudnia-15 marca), dlatego GDDKiA planuje oddanie trasy do użytku w 2028 r.

Przygotowania do inwestycji w woj. zachodniopomorskim trwają od czerwca 2020 r. Co już zrobiono? Została opracowana dokumentacja techniczno-ekonomiczno-środowiskowa. Znajdziemy w niej wyniki badań podłoża, inwentaryzacji przyrodniczej i analiz akustycznych. Drogowcy przygotowali też prognozy ruchu, przeprowadzili analizę finansową i uwzględnili uwagi mieszkańców. Bez tego nie byłoby możliwe otwarcie przetargu.

Warianty przebiegu obwodnicy Wałcza Foto: GDDKiA
Warianty przebiegu obwodnicy Wałcza

Obwodnica Wałcza to niejedyna inwestycja w regionie

Nowa obwodnica pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z kilku miejscowości. Trasa ominie Wałcz od wschodu i miejscowość Strączno na południowy zachód od Wałcza. Obwodnica będzie jednojezdniową drogą klasy GP. Powstaną dwa mosty, przejazd dla rowerzystów i dwa wiadukty: na kolej i w ramach nowego węzła z S10.

Dziewięć inwestycji na Pomorzu Zachodnim w ramach programu "100 obwodnic" Foto: GDDKiA
Dziewięć inwestycji na Pomorzu Zachodnim w ramach programu "100 obwodnic"

To jedna z dziewięciu inwestycji w regionie, będących częścią "Programu budowy 100 obwodnic" stworzonego przez poprzedni rząd. Trasy wyprowadzające ruch z Gryfina i ze Szczecinka są w budowie od 2022 r. Obwodnica Kołbaskowa ma już decyzję ZRID, a Szwecji nawet wybranego wykonawcę. Pozostałe drogi są na etapie przetargów lub przygotowań do nich.