• Rosyjscy żołnierze wielokrotnie porzucali swój sprzęt na polach Ukraińców, następnie często znajdowany przez miejscową ludność
  • Hitem internetu stały się filmy, przedstawiające ukraińskich rolników, holujących traktorem rosyjski czołg lub wyrzutnię rakiet
  • Kolektyw Anonymous opublikował w sieci poradnik wideo pokazujący, jak należy holować czołg
  • Inwazja Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

Ostatnio było wiele przypadków, w których rolnicy znaleźli porzucone obce pojazdy wojskowe na swoich polach. Jedynym praktycznym sposobem ich usunięcia jest holowanie własnym traktorem. Odwiedziliśmy miejscowego rolnika, który pokazał nam, jak należy wydobyć pojazd gąsienicowy tłumaczy lektor na nagraniu.

Czytaj także: Polskie wozy strażackie służą Ukrainie. Pomagają w korytarzach humanitarnych

Jak holować czołg? Trzy fazy

Według Anonymous najpierw trzeba upewnić się, że znaleziony pojazd na pewno został opuszczony przez wroga. Mogą na to wskazywać pootwierane włazy oraz porozrzucane dookoła rzeczy z wewnątrz. Ponadto warto sprawdzić, czy nie jest także zaminowany.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Należy zapoznać się z głównymi typami pojazdów wojskowych, aby ustalić, czy ciągnik ma wystarczającą moc, aby pociągnąć dany pojazd słyszymy na opublikowanym wideo.

Druga faza obejmuje już samo holowanie, ale zanim rozpoczniemy tę czynność, to trzeba usunąć ze znalezionego pojazdu oznaczenia, wskazujące na to, że to rosyjska maszyna. Później można zabrać się za podczepienie lin do uchwytów holowniczych.

Czytaj także: Ukraińskie BRDM 2 po modernizacji mają niszczyć rosyjskie czołgi

Po wrzuceniu neutralnego biegu pojazd gąsienicowy toczy się prawie tak łatwo, jak pojazd kołowy. Problemy mogą stwarzać jedynie ciasne zakręty, ponieważ gąsienice mają tendencję do jechania prosto kontynuuje lektor kolektywu Anonymous.

Co dalej zrobić z czołgiem?

Kolejnym wskazanym punktem jest przetransportowanie znaleziska do punktu zbiórki w celu dalszego zbadania. Dobrze, żeby takie miejsce było w jakikolwiek sposób zadaszone, aby nie było go widać. Pojazdy, które mogą przydać się do użytku ukraińskiej armii, są zazwyczaj wykorzystywane na polu bitwy z Rosją.

Jednak jeśli ktoś uzna to za złom, to można sprzedać pojazd np. w serwisie eBay. Natomiast niektórzy kolekcjonerzy założyli firmy oferujące turystom przejazdy znalezionymi pojazdami wojskowymi. Jednak przed jednym i drugim rozwiązaniem należy zapoznać się z obowiązującymi normami prawnymi odnoszącymi się do postępowania z pojazdami wojskowymi.