Jak ostrzega Orlen, "fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych".

Oszuści zachęcają do inwestowania w akcje spółek Grupy Orlen. W ogłoszeniach wykorzystują bezprawnie nie tylko logo Orlenu, ale też nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych oraz spółek skarbu państwa.

Wrak auta straszy na polskiej granicy. Nikt nie potrafi zająć się sprawą

Jak nie dać się nabrać?

Na swojej stronie internetowej PKN Orlen przygotował infografikę, z pomocą której tłumaczy, na jakie ogłoszenia uważać. Oszuści często publikują fotomontaże m.in. z sylwetkami polityków i znanych osób.

PKN Orlen ostrzega przed oszustami
PKN Orlen ostrzega przed oszustami

8 trików pazernych mechaników

PKN Orlen przygotował listę siedmiu punktów, dzięki której można rozpoznać podszywających się pod koncern oszustów.

1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.

2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.

3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.

4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.

5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których nie używa PKN ORLEN.

6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.

7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje, może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.

Oszuści polują na kierowców! Jak nie dać się nabrać na ich triki?

Źródło: Orlen.pl