Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Odcinkowe pomiary prędkości. Na tych drogach w woj. śląskim można "zarobić"

Odcinkowe pomiary prędkości. Na tych drogach w woj. śląskim można "zarobić"

Już niebawem zacznę się ferie i tysiące Polaków ruszą na zimowy wypoczynek. Wiele osób jak co roku zdecyduje się na urlop w górach i w trakcie podróży będzie przejeżdżało przez woj. śląskie. Tutaj na zmotoryzowanych czeka kilka odcinkowych pomiarów prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości
Odcinkowy pomiar prędkościŹródło: CANARD
  • Zachęcamy do oddawania głosów w ankiecie, która znajduje się pod artykułem

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) sukcesywnie uruchamia coraz to nowe odcinkowe pomiary prędkości (OPP). Kierowcy, którzy rzadko wybierają się w inne części kraju często nie wiedzą, że na drogach, którymi jechali kilka czy kilkanaście miesięcy wcześniej, działa już system automatycznej kontroli prędkości. Ta niewiedza może mieć poważne finansowe konsekwencje.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Odcinkowy pomiar prędkości skutecznym sposobem na zbyt szybką jazdę

OPP to jeden z najskuteczniejszych sposbów na skłonienie kierowców do przestrzegania ograniczenia prędkości. W przeciwieństwie do fotoradaru lub kontroli policyjnej, system działa nawet na długich odcinkach dróg i równocześnie śledzi poczynania setek kierowców. Zasada działania OPP jest prosta i polega na rejestrowaniu za pomocą kamer pojazdów wjeżdżających na kontrolowany odcinek i zjeżdżających z niego. Na podstawie czasu przejazdu wyliczana jest średnia prędkość i w razie wykrycia złamania ograniczenia, wystawiany jest mandat.

Już wielu kierowców przekonało się o skuteczności działania odcinkowych pomiarów. Wystarczy wjechać na jeden z nich, aby stwierdzić, że nawet "jeżdżący szybko, ale bezpiecznie", nagle przypominają sobie o obowiązujących przepisach. Wszystko dlatego, że OPP trudno oszukać i w sumie jedynym sposobem byłoby zatrzymanie się, aby nasza średnia prędkość na danym odcinku spadła. Nic dziwnego zatem, że odcinkowym pomiarem obejmowane są m.in. te fragmenty tras, na których dochodzi do wypadków.

W tych miejscach lepiej zdjąć nogę z gazu

Obecnie OPP działają na ośmiu odcinkach śląskich dróg:

  • DK11 (90 km/h - 993 m) - Tarnowskie Góry (gm. Tarnowskie Góry);
  • DK88 (70 km/h - 7165 m) - Zabrze (gm. Zabrze);
  • DK88 (90 km/h - 2947 m) - Gliwice (gm. Gliwice);
  • DW902 (80 km/h - 1277 m) - Katowice (gm. Katowice);
  • DK44 (50 km/h - 1307 m) - Mikołów (gm. Mikołów);
  • DK78 (90 km/h - 2202 m) - Wilcza (gm. Pilchowice);
  • DW929 (50 km/h - 1715 m) - Jankowice (gm. Świerklany);
  • DW935 (70 km/h - 4723 m) - Suszec (gm. Suszec).

Chociaż z racji skuteczności kierowcy słusznie obawiają się odcinkowych pomiarów prędkości, warto pamiętać, że kary za zbyt szybką jazdę są w tym przypadku takie same, jak np. podczas pomiaru prędkości wykonywanego przez policję. To oznacza, że w zależności od przekroczenia zapłacimy od 50 do 2500 zł. W przypadku tzw. recydywy stawki rosną dwukrotnie.

Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków