Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Policja rusza z dużą akcją informacyjno-kontrolną. Termin jest nieprzypadkowy

Policja rusza z dużą akcją informacyjno-kontrolną. Termin jest nieprzypadkowy

Polska policja ponownie przeprowadzi akcję mającą na celu zwiększenie świadomości kierowców dotyczącej jazdy samochodem po alkoholu i grożących za nią konsekwencji. Ogólnokrajowe działania zaczną się jeszcze przed sylwestrem i potrwają ponad dwa tygodnie.

Badanie alkomatem
Badanie alkomatemŹródło: Shutterstock / Fotokon

Pijani kierowcy ciągle stanowią duże zagrożenie na polskich drogach. Według statystyk liczba wypadków z ich winy maleje, jednak w 2023 r. stanowiły one aż 7 proc. wszystkich wypadków drogowych. To nadal zdecydowanie za dużo.

Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ tego typu używki obniżają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości

– informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Kampania w newralgicznym okresie: apele i kontrole

Kampania "Myśl Trzeźwo" potrwa od 30 grudnia 2024 r. do 15 stycznia 2025 r., czyli w czasie odbywających się imprez sylwestrowych i karnawałowych. Policja zapowiada wzmożone kontrole drogowe z badaniem trzeźwości kierowców, a także przypomina o możliwości bezpłatnego przebadania się na komendach.

Poinformowano, że 31 grudnia 2023 r. policjanci zatrzymali 179 kierujących po spożyciu alkoholu, 1 stycznia 2024 r. ta liczba wzrosła już do 356 osób.

W 2023 r. policjanci przeprowadzili 13 mln 827 tys. 843 badania kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Liczba ta świadczy o tym, że osoby prowadzące pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest bardzo duże, a konsekwencje bardzo poważne.

– dodał nadkom. Robert Opas.

Działania policji wspierają partnerzy: Yanosik i Screen Network (w popularnej aplikacji przygotowano quiz edukacyjny dla kierowców, a na ekranach LED wyświetlane będą spoty kampanii).

Kampania "Myśl trzeźwo"
Kampania "Myśl trzeźwo"Źródło: Yanosik

Kierowanie pod wpływem alkoholu — coraz surowsze kary

Należy rozróżnić kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu od prowadzenia w stanie nietrzeźwości. Pierwsza sytuacja występuje, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (włącznie) i stanowi wykroczenie. Wtedy sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Przestępstwo popełnia kierowca, który prowadzi samochód, mając we krwi stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila. To skutkuje co najmniej trzyletnim zakazem prowadzenia pojazdów, a także może wiązać się z karą więzienia do 2 lat. Jeśli kierowca prowadził pomimo zakazu, grozi mu dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Eksperci Yanosika przypominają, że od 14 marca 2024 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące nietrzeźwych kierujących. To konfiskata pojazdu, która ma być nakładana obligatoryjnie wobec kierowcy z zawartością 1,5 promila alkoholu i więcej oraz gdy kierujący będzie miał ponad 1 promil alkoholu i spowoduje wypadek. Decyzją sądu samochód może stracić również kierujący, który miał ponad 0,5 promila alkoholu i spowodował wypadek drogowy.

Ponadto osoby prowadzące w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi, w tym z obligatoryjnie nakładanymi świadczeniami pieniężnymi na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Należy pamiętać również, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC, gdy kierowała nim pijana osoba.

Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków