Tegoroczna zima niejednokrotnie zaskakiwała nas ekstremalnie niskimi temperaturami i kolejnymi dziurami, na których krzywiliśmy felgi, a siarczyste mrozy wystawiały na próbę akumulatory, co niejednokrotnie kończyło się  porannymi trudnościami z uruchomieniem silników.

Zima minęła jednak bezpowrotnie, a przed nami rozpościera się miła perspektywa wiosny, wakacji i dużej liczby słonecznych dni. Zanim jednak zaczniemy w pełni korzystać z dłuższych i cieplejszych dni, warto bliżej przyjrzeć się kondycji naszego auta po zimie, bo opieszałość i niedbalstwo może nas wiele kosztować.

Nie zapomnij oczyścić podwozia

Zaczynamy od elementów samochodu, które mogły najbardziej ucierpieć podczas jazdy zimą. Polskie drogi nie są przyjazne naszym autom, a dodatkowo jazdę utrudniają liczne dziury oraz śnieg i błoto. To sprzyja uszkodzeniu zawieszenia. Dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy zimowe warunki nie spowodowały szkód, umyć podwozie, usuwając osady, szczególnie pozostałości po soli, która może przyczynić się do pojawienia rdzy. Warto również sprawdzić amortyzatory, hamulce oraz felgi, które podczas zimowej jazdy mogły się pokrzywić.

Dopiero po sprawdzeniu tych elementów auta i ewentualnych naprawach można się przygotowywać do wymiany opon na letnie. Pamiętajmy, że jeżdżąc na zimowych oponach gdy jest już ciepło, nie tylko powodujemy ich szybsze zużycie, co pociąga za sobą dodatkowe koszty, ale także narażamy się na niebezpieczeństwo, gdyż samochód może tracić sterowność. Podczas wymiany opon na letnie należy je wyważyć i odpowiednio napompować. Optymalne ciśnienie zmniejsza zużycie paliwa oraz bieżnika.

Uzupełnij płyny

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest wymiana lub uzupełnienie płynów w samochodzie, które w zimowych warunkach szybciej się zużywają. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo i swobodną jazdę, trzeba sprawdzić m.in. poziom płynu hamulcowego, chłodniczego oraz płynu do wycieraczek. Szczególnie ważne jest zadbanie o utrzymanie kondycji serca pojazdu, które zimą wielokrotnie musiało pracować pod zwiększonym obciążeniem.

Przede wszystkim pamiętajmy o regularnej kontroli poziomu oleju w silniku. Zwłaszcza, jeżeli wiemy, że samochód lubi zjadać olej. Z badań, jakie przeprowadził producent olejów Mobil 1, wynika, że większość kierowców doskonale wie, czym grozi brak oleju w silniku. Tymczasem na grubo ponad tysiąc aut, które pod polskimi centrami handlowymi testowali mechanicy, aż ponad sto silników miało całkowicie suchy bagnet! Jeżeli samochód spędził całą zimę na parkingu, również powinniśmy zadbać o dobre smarowanie. Degradacja oleju następuje nawet, gdy samochód nie jest używany.

Decydując się na wymianę oleju, kierujmy się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu. Nie bez znaczenia jest również to, czy olej pochodzi od renomowanego producenta. - Bezpodstawne są obawy kierowców, którzy nie chcą używać olejów syntetycznych w starszych, dobrze utrzymanych pojazdach. Skoro żaden olej mineralny i semisyntetyczny nie zaoferuje silnikowi tyle korzyści, co produkt w pełni syntetyczny, dlaczego nie mielibyśmy korzystać z najlepszego rozwiązania? Jednocześnie powinniśmy raz na zawsze zerwać z błędnym stereotypem, że to oleje syntetyczne rozszczelniają silnik. Najczęściej powodem wycieków z silnika są zużyte uszczelki - mówi Ewa Jeżewska z ExxonMobil Poland.

Wiosenne porządki

Po zimie warto również sprawdzić wszystkie filtry, które mogły się zatkać, co znacząco ogranicza efektywność ich pracy. Należy również zrobić przegląd klimatyzacji, sprawdzić działanie czujnika ciśnienia klimatyzacji oraz stanu węży. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie kłopotów podczas przejazdów w cieplejsze dni. Jeżeli dostrzegliśmy lub jedynie podejrzewamy uszkodzenia, warto umówić się na pełny przegląd pojazdu. Pióra wycieraczek również mogą nadawać się po zimowej pracy do wymiany. Naszą czujność z pewnością może obudzić zła skuteczność ich działania lub, co gorsze, zarysowane szyby.

Kolejną ważną częścią samochodu jest karoseria. Dobrym wyborem są samoobsługowe myjnie bezdotykowe, na których szybko i tanio możemy oczyścić nasz pojazd, nie martwiąc się o zarysowanie karoserii. Po umyciu samochodu można przystąpić do oględzin karoserii. Warto obejrzeć ją dokładnie, aby znaleźć wszystkie uszkodzenia. Sól, śnieg czy zamarznięte błoto mogły uszkodzić lakier. Na koniec czas zrobić porządek wewnątrz samochodu. Odkurzanie, wymiana odświeżaczy czy wyczyszczenie tapicerki nie zajmują dużo czasu, a w dużym stopniu sprawiają, że jazda jest przyjemniejsza. Dobrze utrzymane wnętrze auta jest jednym z elementów budowania twojego wizerunku.

Co więcej, w przypadku sprzedaży auta, godziny jakie spędziliśmy przy samochodzie zostaną wynagrodzone przez nowego właściciela, dla którego, o zgrozo, czasami ważniejsza od kondycji silnika jest dobrze wyglądająca tapicerka. Przed mocniejszym uderzeniem promieni słonecznych, warto zabezpieczyć odpowiednimi środkami wszystkie plastikowe elementy pojazdu.

Po wykonaniu powyższych czynności, każdy kierowca jest gotowy do wiosennych wyjazdów. Warto jednak pamiętać, że nawet wtedy trzeba zadbać o dobrą pracę samochodu, a zwłaszcza silnika. Niezależnie od pory roku dobrym rozwiązaniem jest wożenie w bagażniku litrowego oleju silnikowego na dolewki.