• Praktyczne szkolenie kandydata na kierowcę w przypadku prawa jazdy kat. B trwa 30 godzin
  • Kandydat na kierowcę ma 30 godzin na przygotowanie się do egzaminu, naukę parkowania, opanowanie jazdy w mieście oraz w warunkach autostradowych
  • W pracy instruktora nauki jazdy nie pomaga agresja kierowców, którzy nerwowo reagują na wolno jadące i gasnące na skrzyżowaniach "elki"
  • Więcej takich tematów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Okazuje się, że pomimo potencjalnie trudnych warunków pracy i raczej słabych wynagrodzeń niektóre osoby, które już kiedyś pracowały jako instruktorzy nauki jazdy, decydują się na powrót do zawodu. Wówczas okazuje się, że jest trudniej, niż się początkowo wydawało.

Dlaczego "elki" denerwują doświadczonych kierowców?

To, co kiedyś było niemal standardem – wstępne przygotowanie młodego człowieka do prowadzenia samochodu w ramach "pomocy rodzinnej" na mniej uczęszczanych drogach, obecnie w zasadzie zanikło. Potencjalna odpowiedzialność karna za udostępnienie samochodu osobie bez prawa jazdy, jak również odpowiedzialność za prowadzenie samochodu bez uprawnień, jest na tyle wysoka, że większość rodziców nawet nie rozważa rodzinnej nauki jazdy. I słusznie. W efekcie jednak na ulicach pojawiają się samochody nauki jazdy prowadzone przez kursantów naprawdę początkujących. To spotyka się z agresją innych kierowców. W wielu wypadkach najbardziej agresywni są młodzi kierowcy, którzy już mają prawo jazdy, ale jeszcze niewielkie doświadczenie. Instruktor: