Stamtąd już krótka droga do nagrody głównej. Kto ma szansę, by zostać prawdziwym kierowcą wyścigowym i zapisać się na kartach historii wyścigów samochodowych zdobyciem podium 24-godzinnego wyścigu w Dubaju?

W dniach 23 i 24 lipca w warszawskim centrum wystawienniczo - konferencyjnym Expo XXI, odbył się finał narodowy Nissan GT Academy. Ostateczna rozgrywka zebrała najlepszych kierowców wirtualnego świata Gran Turismo 5, wybranych podczas czerwcowych eliminacji, przeprowadzonych podczas eventów na żywo, kiedy to Akademia zagościła do największych miast Polski jak: Wrocław, Poznań, Warszawa i Katowice oraz podczas eliminacji online. Z całej Polski do stolicy zjechało 32 zawodników. Do walki zagrzewał gość specjalny Finału - Lucas Ordonez, zwycięzca pierwszej edycji GT Academy w 2008 roku, a obecnie profesjonalny kierowca wyścigowy Nissana, a kibicowali im podczas drugiego dnia rozgrywek zaproszone media, dziennikarze oraz goście specjalni z Tomaszem Kucharem na czele.

Dwa dni pozwoliły na to, aby wyłonić najlepszych. Okazali się nimi ex aequo Krystian Korzeniowski oraz Tomasz Bogusławski, którzy w ogólnej klasyfikacji uzyskali po 67 punktów, pokonując w ten sposób zebraną w Expo XXI konkurencję. Obaj zwycięzcy zmierzą się z najlepszymi finalistami z całej Europy podczas zawodów Race Camp Odbędą się one w sierpniu na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii. Absolwenci GT Academy, którzy zwyciężą w zawodach Race Camp, zostaną poddani Programowi Szkolenia Kierowców, który przygotuje ich na główną nagrodę - udział w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju w styczniu 2013 r.

Finałowe eliminacje pozwoliły przetestować zawodników biorących udział w rozgrywkach pod względem umiejętności jazdy na symulatorze Gran Turismo na PlayStation (Gaming Challenge), sprawdziły umiejętności prezentacji przed kamerą (tzw. Media Challenge), przetestowały sprawność fizyczną (Fitness Challenge) oraz umiejętności jazdy za kierownicą prawdziwego auta Nissana 370Z (Driving Challenge). Zwycięzca GT Academy musi nie tylko być wprawionym kierowcą, ale także zaprzyjaźnionym z kamerą oratorem. Pierwszy dzień finałowy, pozwolił sprawdzić umiejętności uczestników w wirtualnym świecie PlayStation typując 18stkę faworytów finału z najlepszymi "czasówkami" na symulatorach Playstation®3.

Drugiego dnia również nie zabrakło emocji. Na zawodników czekał test samochodowy, czyli wyścig sportowym Nissanem 370Z, test sprawności fizycznej oraz runda medialna. Każdy zawodnik, aspirujący do miana prawdziwego kierowcy wyścigowego musiał się zmierzyć z rundą "test medialny". Test medialny polegał na jak najlepszym zaprezentowaniu się zgormadzonej publiczności oraz jury mając 2 minuty na przedstawienie się oraz udzielając odpowiedzi na 4 pytania (min. 2 w języku angielskim). Wśród członków jury zasiedli przedstawicieli PlayStation Polska, Nissana, mediów oraz Lucas Ordonez.

Emocje udzieliły się również obecnym gościom, którzy nie tylko kibicowali zawodnikom, ale także sami brali czynny udział w zabawie. W konkurencji jazdy na czas z wykorzystaniem symulatorów PlayStation®3 o nagrody od PlayStation Polska i Nissan Sales CEE walczyli m.in. pochłonięty zabawą Damian Aleksander, Bartek Szymoniak, Piotr Karpienia oraz Sławek Uniatowski, a także przedstawiciele redakcji.

Pierwsza edycja w Polsce na etapie lokalnym dobiegła końca - teraz pozostaje nam trzymać kciuki za naszych reprezentantów. Miejmy nadzieję, że już wkrótce będziemy śledzić ich sukcesy w rozwijaniu kariery profesjonalnych kierowców wyścigowych, bo właśnie tą szansę stwarza projekt Nissan GT Academy.

Czym jest Nissan Gran Turismo Academy? Gran Turismo Academy to prowadzony od 4 lat profesjonalny program kształcenia kierowców, który dowodzi, że ucząc się jazdy na wyścigowym symulatorze - grze Gran Turismo 5 na PlayStation, można rozwinąć swoje umiejętności na tyle, aby stać się prawdziwym, profesjonalnym kierowcą wyścigowym. W tym roku po raz pierwszy Polska bierze udział w międzynarodowych eliminacjach. Polskie oddziały Nissan i PlayStation® połączyły siły, by zorganizować w Polsce GT Academy: innowacyjny program szkoleniowy, w którym przestrzeń wirtualna splata się z rzeczywistością (na świecie obecna edycja jest czwartą po odbywających się uprzednio w 2008, 2010 i 2011 roku edycją.). GT Academy to sposób na karierę prawdziwego kierowcy wyścigowego. Od 2008 roku ponad 1,5 miliona pełnych nadziei uczestników próbowało szczęścia w GT Academy. Uczestnicy zeszłorocznej edycji dotarli do podium wieńczącego 24-godzinny Le Mans, a także wygrali międzynarodowy Le Mans Cup oraz Blancpain Endurance Series. W styczniu tego roku zwycięzcy poprzednich starć zebrali się, by zapisać się na kartach historii zdobyciem podium 24-godzinnego wyścigu w Dubaju.

Kto mógł wziąć udział w eliminacjach? Udział w eliminacjach mógł wziąć każdy pełnoletni, niekarany posiadacz prawa jazdy. Wystarczyło wziąć udział w jednym z czterech eventów na żywo, podczas których przeprowadzano eliminacje (kolejno były to eliminacje w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach) lub wziąć udział w eliminacjach online.

Do eliminacji online mógł podejść każdy pełnoletni i niekarany posiadacz PlayStation®3 i konta w PlayStation Network. Podstawą programu jest gra na PS3 - Gran Turismo®5, dostosowana do Akademii przez legendarnego twórcę gry, Kazunoriego Yamauchiego. Innowacyjny tryb gry dla GT Academy Europe dostępny był od 1 maja do 24 czerwca 2012 roku. Eliminacyjna wersja programu obejmuje osiem kroków kwalifikacyjnych.

Eliminacje na żywo do Nissan Gran Turismo Academy to cykl czterech eventów. W każdy weekend czerwca w poszczególnych miastach Polski amatorzy szybkiej jazdy za kółkiem walczyli o miano najlepszego wyścigowego kierowcy. W eliminacjach na żywo udział wzięły poszczególne miasta : Wrocław (2 - 3 czerwca 2012 r.), Poznań (9 - 10 lipiec 2012 r), Warszawa (16 - 17 czerwca  2012 r.) oraz Katowice (23 - 24 czerwca 2012 r. ). Każdy, kto zakwalifikował się do Narodowego Finału (23 - 24 lipca 2012 r., Warszawa) zdobył bezpośrednią szansę na walkę o udział w wyścigu na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii oraz o główną nagrodę - udział w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju!

Na śmiałków marzących o karierze na torze wyścigowym podczas eliminacji na żywo czekały nie lada atrakcje. Podczas wszystkich eventów można było spróbować swoich sił i zawalczyć o udział w kolejnych etapach projektu, ścigając się na symulatorach PlayStation®3 w specjalnie wyznaczonej strefie Nissan Gran Turismo Academy.

Każdy kto chciał sprawdzić swoje umiejętności kierowcy wyścigowego miał do dyspozycji 5 symulatorów PlayStation®3: trzy treningowe oraz dwa przeznaczone dla uczestników konkursu walczących o finał narodowy w Warszawie.

Dodatkowo atmosferę podsycały liczne konkursy przygotowane przez organizatorów. Do wygrania były m.in. koszulki, smycze, tablice rejestracyjne i licencje kierowców GT Academy.

Co jest nagrodą w konkursie? Najszybsi gracze z każdego kraju (16 osób z online i 16 z eventów na żywo), którzy dostaną się do narodowego finału (23 - 24 lipca 2012 r.) będą mieli okazję walczyć o kontynuowanie swojej przygody z wyścigami. Dwóch najlepszych z Polski otrzyma przepustkę do Finału Europejskiego, gdzie uczestniczyć będą  w zaciekłej rywalizacji podczas zawodów Race Camp. Odbędą się one w sierpniu na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.

Absolwenci GT Academy, którzy zwyciężą w zawodach Race Camp, zostaną poddani niezwykle intensywnemu i szczegółowemu Programowi Szkolenia Kierowców, który przygotuje ich na główną nagrodę - udział w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju w styczniu 2013 r.

GT Academy jest teraz uważana za jedną z dróg osiągnięcia sukcesu w wyścigach samochodowych na najwyższym szczeblu. W 2012 roku Lucas Ordonez (Hiszpania, zwycięzca z roku 2008) zajął drugie miejsce w wyścigu Le Mans i będzie walczył o więcej w tegorocznym wyścigu wraz z Alexem i Martinem Brundle’ami (w duecie ojciec oraz syn). Lucas weźmie także udział we wszystkich wyścigach Le Mans Series w samochodzie Greaves Motorsport Zytek-Nissan LMP2. Jordan Tresson (Francja, zwycięzca z roku 2010) będzie się ścigał w FIA World Endurance Championship oraz w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, prowadząc samochód Signatech Nissan LMP2. Jann Mardenborough (Wielka Brytania, zwycięzca z roku 2011) będzie prowadzić Nissana GT-R Nismo GT3 podczas Blancpain Endurance Series, a jego amerykański odpowiednik, Bryan Heitkotter, wsiądzie do Nissana 370Z Nismo RC podczas Grand-Am Continental Tire Sports Car Challenge Series w czołówce klasy GS (Grand Sport).

Szczegóły dołączenia do GT Academy Europe 2012 znajdziecie na wielu stronach, m.in.: www.facebook.com/GTAcademy, http://eu.gran-turismo.com oraz www.gtacademy polska.com