Jakie stereotypy kojarzą się z posiadaczami samochodów określonych marek, tego nikomu tłumaczyć nie trzeba. Brytyjska firma zajmująca się leasingiem samochodów postanowiła to jednak sprawdzić i przeprowadziła ankietę. Nie pytała jednak innych kierowców o stereotypy związane z konkretnymi markami aut. Zamiast tego zadała kierującym pięć pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego.

Badanie przeprowadzono na 1001 kierowcach. Każdego z nich zapytano o to samo. Pytania, które padły w teście to:

  1. Niewyważone koło może powodować...?
  2. Jaka jest przeciętna droga hamowania z prędkości 50 mil/h?
  3. Co oznacza żółta lub burgundowa kamizelka, którą nosi pies towarzyszący pieszemu?
  4. Kiedy można wyprzedzać z lewej strony (w ruchu lewostronnym - przyp. red.)?
  5. Co trzeba zrobić, kiedy na autostradzie ponad każdym z pasów migają czerwone światła?

Poprawne odpowiedzi, dla brytyjskich przepisów drogowych, podajemy na końcu artykułu*

Najwięcej poprawnych odpowiedzi na powyższe pytania udzielili kierowcy Citroenów (40,5 proc. poprawnych odpowiedzi). Drugie miejsce zajęli kierujący Mercedesami (40 proc. poprawnych odpowiedzi), trzecie Hondami (38,8 proc. poprawnych odpowiedzi), a czwarte Fordami (35,3 proc. poprawnych odpowiedzi).

Najgorzej na pytania odpowiedzieli kierowcy BMW. Mniej niż jedna trzecia ich odpowiedzi była poprawna. Na badaczach największe "wrażenie" zrobiła jednak nieświadomość, z której strony i gdzie można wyprzedzać. Wykonanie takiego manewru wg brytyjskich przepisów (ruch lewostronny) dopuszczalne jest tylko na drogach jednokierunkowych.

 Foto: Vanarama

Badających zdziwiło także, jak słabo przepisy znają kierowcy Nissanów i Renault, marek kojarzonych na tamtejszych drogach raczej pozytywnie. Kierowcy Renault zazwyczaj nie potrafili podać drogi hamowania z prędkości 50 mil/h, a kierujący Nissanami wykazali się niewiedzą w zakresie oznakowania autostrad.

Badanie wykazało także jeszcze coś. Kierowców podczas ankiety pytano także o zawód. Ku wielkiemu zaskoczeniu Vanaramy, osoby pracujące w różnego rodzaju służbach ratunkowych zajęli drugie miejsce, ale od końca. Poprawnie udzieli oni tylko 28,2 proc. poprawnych odpowiedzi na te, wydawałoby się, banalne pytania.

Na koniec zostawiliśmy poprawne odpowiedzi. Przy czym warto pamiętać, że dotyczą one brytyjskiego prawa i ruchu lewostronnego.

  1. wibracje na kierownicy
  2. 53 m/175 stóp
  3. kamizelka oznacza psa - przewodnika osoby głuchej lub niedosłyszącej
  4. na drodze jednokierunkowej
  5. zatrzymać się i czekać
Ładowanie formularza...