• Zdecydowana większość młodych osób zamierza zrobić prawo jazdy, a wielu z nich od razu potem kupić swoje pierwsze cztery kółka
  • Dla Polaków samochód elektryczny nie jest czymś wyjątkowym. Jest postrzegany jako coś normalnego
  • Nie wiemy jakie nowinki oferują nowoczesne samochody. To oznacza, że nie interesujemy się nowoczesnymi autami. Dlaczego tak jest?
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Niegdyś samochód dla Polaków był symbolem statusu społecznego i marzeniem, na które nie wszystkich było stać. Dzięki niemu można było poczuć wolność i niezależność. Z biegiem czasu samochód stał się rzeczą popularną i dla wielu niezbędną do prowadzenia codziennego życia. Wielu więc samochód posiada.

Polacy nie zrezygnują z samochodów

Szkodliwość transportu dla środowiska naturalnego spowodowała, że zaczęto namawiać społeczeństwo do odstawienia swoich czterech kółek na rzecz komunikacji zbiorowej, rowerów czy elektrycznych hulajnóg. To nie tylko ma spowodować poprawę stanu środowiska, ale również zmniejszyć korki na drogach. Czy w takim razie zainteresowanie samochodami wśród Polaków jest mniejsze? Nie do końca.

Według badań, przeprowadzonych przez Mind&Roses i ogłoszonych podczas konferencji Wielkiego Testu Salonów, aż 86 proc. młodych osób zamierza po osiągnięciu dorosłości zrobić prawo jazdy, a 47 proc. z nich od razu po otrzymaniu dokumentu kupić samochód. Kolejne 46 proc. będzie chciało nabyć cztery kółka w późniejszym terminie. To oznacza, że całkowita rezygnacja z auta wśród naszych rodaków w większości nie wchodzi w grę. Dlaczego tak jest?

Badania wskazują, że dla wielu samochód jest po prostu koniecznością. Twierdzi tak 32 proc. osób z najmłodszej przepytanej grupy wiekowej (do 25 roku życia).

Wśród najstarszych (56-75 lat) taką samą opinię ma 39 proc. respondentów. Z badań wynika, że dla 1/3 Polaków samochód jest po prostu potrzebny do codziennego życia. Natomiast około 40 proc. badanych uważa, że auto to po prostu wygoda. Dla młodych osób posiadanie samochodu wiąże się też z ważnym etapem w życiu, a ponadto jest to przyjemność.

Trzeba pamiętać, że osoby mieszkające w małych miastach i na wsiach często po prostu potrzebują samochodu do prostych czynności, jak dojechanie do sklepu, pracy czy szkoły. Choć dojazdy do szkoły, czy pracy można zastąpić rowerem, tak już do zrobienia zakupów trudniej jest to sobie wyobrazić.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jaki powinien być nowoczesny samochód według Polaków?

Jak jest postrzegany nowoczesny samochód? Musi mieć m.in. duże ekrany, podłączenie do smartfona, bezkluczykowy dostęp i autonomiczne systemy bezpieczeństwa. Co ciekawe wśród powszechnych technologii w motoryzacji jest postrzegany także napęd elektryczny. To znaczy, że auta na prąd nie są już czymś wyjątkowym w oczach Polaków.

Wymienione przez respondentów elementy nowoczesnego samochodu znajdują się w większości samochodów i tak naprawdę ciężko sobie wyobrazić nowe auto bez tych elementów. One praktycznie muszą być.

 Foto: Auto Bild

Co ma auto przyszłości?

Ciekawe odpowiedzi wystąpiły natomiast w kwestii wyposażenia, które jest postrzegane jako wkraczające do motoryzacji. Są to m.in. aplikacja na smartfona, z której można kontrolować samochód, dostęp do szybkiego internetu, czy wykorzystywanie materiałów z recyklingu do budowy aut.

Daleką perspektywą jest z kolei m.in. wykorzystanie paneli słonecznych, napęd wodorowy, odblokowanie dodatkowych funkcji poprzez wykupienie abonamentu, wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, czy wykorzystanie auta jako banku energii dla domu.

W samochodzie przyszłości najbardziej pożądany dla Polaków jest napęd wodorowy, panele słoneczne w nadwoziu, system kamer 360 stopni, aplikacja na telefon kontrolująca auto, czy indukcyjne ładowanie na specjalnych drogach.

Chcemy jeździć autami, ale nie znamy nowoczesnych konstrukcji

Wymienione wyżej elementy w większości tak naprawdę są wykorzystywane w wielu autach oferowanych w salonach. Wśród wymienionych elementów była też autonomiczna jazda bez wykorzystywania kierownicy. Choć rzeczywiście samochody potrafią już częściowo jeździć same, to do jazdy bez wykorzystywania kierowcy jest jeszcze długa droga.

To niestety pokazuje, że Polacy owszem chcą jeździć samochodami, ale wielu z nich nie wie, co oferuje nowoczesny samochód. Oznacza to, że nie mieli styczności z nowymi samochodami i nie interesowali się nimi. Oczywiście nie wszyscy muszą się znać na motoryzacji, jednak jeśli większość osób chce jeździć i kupić samochód, ale nie wie, jakie są nowe samochody, to po prostu nie były zainteresowane nowymi samochodami. Dlaczego? Raczej nie dlatego, że są fanami klasycznej motoryzacji. Można się domyślać, że chodzi o stan naszych portfeli, które nie pozwalają na kupno nowego auta.