To już dziewiąta akcja "NURD" ("Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego") w tym roku i zapewne nie ostatnia, ponieważ na polskich drogach wciąż dochodzi do zbyt wielu kolizji samochodów z pieszymi i użytkownikami jednośladów, którzy są najbardziej narażeni na obrażenia. W dodatku do potrąceń często dochodzi na oznakowanych przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Według statystyk niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowią ok. 40 proc. wszystkich ofiar drogowych w Polsce.

Policjanci będą obserwować wybrane, najniebezpieczniejsze odcinki dróg, skrzyżowania i przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Nieodpowiednie zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów będą surowo karane.

Potrzebna wzajemna kontrola i rozwaga

Policja przypomina, że kierujący samochodami zobowiązani są do zwiększenia uwagi szczególnie przy przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie powinni spodziewać się pieszych oraz kierujących jednośladami. Szczególną ostrożność powinni zachować również niechronieni uczestnicy ruchu, którzy w niektórych przypadkach mogą być niewidoczni dla kierowców. Np. dobrą praktyką, zmniejszającą ryzyko kolizji, jest zwalnianie i rozglądanie się przez rowerzystów na przejazdach krzyżującymi się z ruchem samochodowym.