- Trwa europejska akcja policji dotycząca pasów bezpieczeństwa w samochodach
- To obowiązek zagrożony mandatem karnym (również w przypadku pasażera) i podstawowa zasada bezpieczeństwa
Akcja "Opearation Seatbelt" rozpoczęła się w poniedziałek 10 marca i jest częścią zaplanowanych działań Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Wzmożonych kontroli w tym zakresie należy spodziewać się do niedzieli 16 marca. Funkcjonariusze sprawdzają również, czy prawidłowo przewożone są dzieci.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoObowiązek i bezpieczeństwo
Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach i innych pojazdach, jeśli fotele są w nie wyposażone. Zasady określa ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1997 r.
Art. 39. 1. brzmi:
Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazd,
To obowiązek zagrożony mandatem karnym, ale jednocześnie podstawowa zasada bezpieczeństwa. Podczas kolizji na osoby w samochodzie działają duże siły, więc bez zapiętych pasów ryzyko odniesienia poważnych obrażeń drastycznie wzrasta. Warto wiedzieć, że zagrożenie dla osób siedzących z przodu stanowią niezapięci pasażerowie z tyłu. Ponadto brak zapiętych pasów bezpieczeństwa oznacza nieprawidłowe działanie systemów bezpieczeństwa w pojeździe, w tym poduszek powietrznych. Należy je zapinać zawsze, nawet podczas krótkich podróży. To powinien być nawyk kierowcy i pasażera.
Mandaty za niezapięte pasy
Za jazdę bez zapitych pasów kierowcy grozi 100 zł mandatu i 5 punktów karnych. Taką samą grzywnę zapłaci prowadzący pojazd, gdy policja stwierdzi, że pasażer nie ma zapiętych pasów. Sam pasażer również może zostać ukarany stuzłotowym mandatem.
Jeśli w pojeździe znajduje się więcej pasażerów bez zapiętych pasów, na konto kierowcy trafi aż 8 punktów karnych.
Kto może legalnie jechać bez pasów?
Należy zdawać sobie sprawę, że w przepisach przewidziano wyjątki. Zgodnie z art. 39. 2. Prawa o ruchu drogowym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
- osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
- kobiety o widocznej ciąży;
- kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
- instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
- policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
- funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych;
- żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
- zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
- konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
- osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
- dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;
- dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Jeśli tylko to możliwe, i tak warto zapinać pasy. Dla własnego bezpieczeństwa.