Policja zagląda do samochodów. Mandat może dostać również pasażer

Dodaj w Google
Poniżej streszczenie artykułu:
Skrót przygotowany przez Onet Czat z AI, może zawierać błędy.
  • Policja prowadzi akcję "Opearation Seatbelt", sprawdzając zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów.
  • Mandat za niezapięte pasy wynosi 100 zł, a pasażerowie również mogą być ukarani.
  • Akcja trwa od 10 do 16 marca i jest częścią działań Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.
  • Obowiązek zapinania pasów dotyczy wszystkich pojazdów wyposażonych w pasy, a jego naruszenie grozi punktami karnymi.
  • Istnieją wyjątki od obowiązku zapinania pasów, m.in. dla kobiet w ciąży i osób z zaświadczeniem lekarskim.
  • Trwa europejska akcja policji dotycząca pasów bezpieczeństwa w samochodach
  • To obowiązek zagrożony mandatem karnym (również w przypadku pasażera) i podstawowa zasada bezpieczeństwa
Akcja "Opearation Seatbelt" rozpoczęła się w poniedziałek 10 marca i jest częścią zaplanowanych działań Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Wzmożonych kontroli w tym zakresie należy spodziewać się do niedzieli 16 marca. Funkcjonariusze sprawdzają również, czy prawidłowo przewożone są dzieci.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Obowiązek i bezpieczeństwo

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach i innych pojazdach, jeśli fotele są w nie wyposażone. Zasady określa ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1997 r.
Art. 39. 1. brzmi:

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazd,

To obowiązek zagrożony mandatem karnym, ale jednocześnie podstawowa zasada bezpieczeństwa. Podczas kolizji na osoby w samochodzie działają duże siły, więc bez zapiętych pasów ryzyko odniesienia poważnych obrażeń drastycznie wzrasta. Warto wiedzieć, że zagrożenie dla osób siedzących z przodu stanowią niezapięci pasażerowie z tyłu. Ponadto brak zapiętych pasów bezpieczeństwa oznacza nieprawidłowe działanie systemów bezpieczeństwa w pojeździe, w tym poduszek powietrznych. Należy je zapinać zawsze, nawet podczas krótkich podróży. To powinien być nawyk kierowcy i pasażera.

Mandaty za niezapięte pasy

Za jazdę bez zapitych pasów kierowcy grozi 100 zł mandatu i 5 punktów karnych. Taką samą grzywnę zapłaci prowadzący pojazd, gdy policja stwierdzi, że pasażer nie ma zapiętych pasów. Sam pasażer również może zostać ukarany stuzłotowym mandatem.
Jeśli w pojeździe znajduje się więcej pasażerów bez zapiętych pasów, na konto kierowcy trafi aż 8 punktów karnych.

Kto może legalnie jechać bez pasów?

Należy zdawać sobie sprawę, że w przepisach przewidziano wyjątki. Zgodnie z art. 39. 2. Prawa o ruchu drogowym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
  • osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
  • kobiety o widocznej ciąży;
  • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
  • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
  • policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
  • funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych;
  • żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
  • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
  • konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
  • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
  • dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;
  • dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Jeśli tylko to możliwe, i tak warto zapinać pasy. Dla własnego bezpieczeństwa.

To jest materiał Premium

Dołącz do Premium i odblokuj wszystkie funkcje dla materiałów Premium:

czytaj słuchaj skracaj

Dołącz do premium
Odpowiedź na pytanie przygotowana przez Onet Czat z AI:
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie później.
Wyczerpałeś dzienny limit konwersacji z Onet Czatem z AI. Spróbuj ponownie jutro. Pamiętaj, że wciąż możesz korzystać z treści na Onecie!