Pojazdy powstały tylko w jednym celu - mają zużyć minimalne ilości paliwa i zajechać jak najdalej. W dniach 26-28 maja młodzi entuzjaści inżynierii będą mieli szansę, by przetestować wydajność swoich pojazdów na torze wyścigowym EuroSpeedway w Lausitz w Niemczech, podczas kolejnej edycji Shell Eco-marathon. Wśród drużyn biorących udział w rywalizacji znajdzie się także pięc ambitnych ekip z Polski, które zostały wybrane spośród rekordowej liczby zgłoszeń. Uczestników Shell Eco-marathonu łączy wspólna pasja do inżynierii oraz pragnienie, by jeszcze dalej przesunąć granice energetycznej wydajności pojazdów.

Historia Shell Eco-marathon liczy 27 lat. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i zbudowanie pojazdu, który może pokonać jak najdłuższy dystans na określonej porcji paliwa. Podczas zawodów ekipy mogą wystartować w kategoriach Prototyp i UrbanConcept. Samochody startujące w kategorii Prototyp mają niezwykle aerodynamiczne nadwozia. Pojazdy typu UrbanConcept są zbliżone do konwencjonalnych samochodów.

W tym roku na torzeEuroSpeedway pojawi się 168 prototypów oraz 54 samochody klasy UrbanConcept. Do rywalizacji staną łącznie 222 drużyny z 26 państw. W długiej historii Shell Eco-marathon odnotowano wiele rekordów. Ostatni padł w ubiegłym roku, kiedy na torze pojawił się pojazd, mogący pokonać na litrze paliwa aż 4896,1 kilometra!

Drużyny mają do wyboru różne rodzaje paliw. Pojazdy z silnikami z wewnętrzną komorą spalania mogą wykorzystywać benzynę, olej napędowy, GTL, biodiesel lub etanol. Te, które wyposażone zostały w silniki elektryczne, mogą działać w oparciu o wodór, energię słoneczną lub technologie akumulatorów typu plug-in. Ostatnie rozwiązanie z sukcesem zadebiutowało w poprzedniej edycji Shell Eco-Marathon. W nadchodzącej edycji maratonu awansowało do roli samodzielnej kategorii, w której wystartuje 29 pojazdów. do udziału w której zgłoszono 29 pojazdów z 12 państw.

Poza faktem, że Shell Eco-marathon jest wspaniałym wyzwaniem dla umiejętności technicznych i akademickich, program ten pomaga promować wśród studentów takie wartości jak praca zespołowa, kreatywność i wytrwałość. Podczas rywalizacji studenci i wykładowcy mają także możliwość, by dzielić się swoimi doświadczeniami, wymieniać pomysłami, a jednocześnie dobrze się bawić. Jednak trzy dni zawodów to zaledwie zwieńczenie trwającego miesięce procesu projektowania, budowania, testowania i udoskonalania pojazdów.

- Dla firmy Shell, inteligentna mobilność oznacza pomoc w zwiększaniu wydajności paliwa w samochodach naszych klientów, poszukując jednocześnie nowych, alternatywnych środków transportu. Eco-marathon odgrywa ważną rolę, ponieważ inspiruje młode pokolenie inżynierów i naukowców do kreatywnego myślenia na temat wydajnego wykorzystania paliwa oraz do zastosowania swoich nowych pomysłów w praktyce. Wszystkim biorącym udział w Shell Eco-marathon życzę powodzenia podczas ich ostatnich przygotowań - wyjaśnia znaczenie imprezy Peter Voser, dyrektor generalny Royal Dutch Shell.