Asfalt o zapachu kwiatów? Właściwie czemu nie, jeśli spełnia dotychczasowe standardy? Nowa, prototypowa mieszanka bitumiczna opracowana przez Budimex i Lotos Asfalt przeszła pomyślnie pierwsze testy, dlatego Budimex nie wyklucza wdrożenia tego wyrobu na stałe do swojej oferty. I nagle kwiatowy aromat przestanie kojarzyć nam się tylko z papierem toaletowym i chusteczkami higienicznymi.

Asfalt zapachowy zgodny z normą

Standardowa gorąca mieszanka mineralno-asfaltowa ma specyficzny zapach, który unosi się w pobliżu placu budowy. Nie jest to co prawda woń szkodliwa dla człowieka, ale wpływająca na komfort pracy. Firmy postanowiły więc opracować asfalt, który nie będzie wydzielać intensywnego zapachu w momencie kładzenia go na podłoże przygotowane pod jezdnię.

Nowy produkt o oznaczeniu 35/50 powstał na bazie technologii opracowanej przez Lotos Asfalt w trakcie wdrażania asfaltu przemysłowego PS 95/35 S. Firma twierdzi, że udało jej się zachować właściwości tradycyjnej mieszanki, a produkt jest zgodny z normą PN-EN 12591.

Kwiaty na placu budowy

Gryzący zapach udało się zneutralizować za pomocą związków aktywnych, które wchodzą w reakcje z substancjami odorotwórczymi i redukują ich lotność (przemieszczanie się w oparach). Charakterystyczny kwiatowy aromat to z kolei zasługa dodatku w postaci naturalnych i syntetycznych olejków eterycznych.

“Praca z mieszanką zawierającą asfalt o obniżonej intensywności zapachowej była inna, tj. wyraźne dało się odczuć, że nie ma charakterystycznego zapachu tradycyjnego asfaltu. Miejscami było czuć zapach kwiatów, co sprawiało, iż praca była przyjemniejsza” – relacjonuje swoje wrażenia Sławomir Szpak, zastępca kierownika robót z Budimex SA.

Czy kwiatowy aromat będzie nowym standardem na budowach dróg? Niewykluczone, bo o polskim wynalazku napisała już agencja Reuters, a także kilka zagranicznych portali. Budimex chce wdrożyć to rozwiązanie na szerszą skalę. “Zamierzamy wzbogacić naszą ofertę mieszanek asfaltowych o ten produkt” – informuje Ewelina Karp-Kręglicka z Budimex SA, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych.