Na filmie zobaczyć możemy drogę po zmroku w Poroninie. Autokar z naprzeciwka porusza się po jezdni, nie przekraczając prędkości. W pewnej chwili widać, jak zza samochodu rejestrującego drogę kamerą z ogromną prędkością wyjeżdżą auto osobowe. Jego kierowca zdecydował się na manewr wyprzedzania, który skończył się ułamki sekund przed nadjechaniem autokaru.

Zobacz też: Zahaczyła inny samochód lusterkiem, auto z dziećmi dachowało [WIDEO]

Nieprawidłowe wyprzedzanie jedną z głównych przyczyn wypadków

Jak podaje serwis brd24.pl, najwięcej wypadków w naszym kraju zdarza się właśnie na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych – takich, jak ta na nagraniu z Poronina. W 2019 r. na drogach tego rodzaju wydarzyło się ponad 80 proc. wszystkich wypadków drogowych. Zgodnie z danymi policji, jedną z pięciu głównych przyczyn tych wypadków było nieprawidłowe wyprzedzanie.

Zobacz też: Tragiczny finał wyścigu Polaków na Słowacji. Prokuratura zakończyła śledztwo

Polska z najgorszym wskaźnikiem w Unii Europejskiej

Polska znajduje się w ogonie Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach. Nasz kraj ma najgorszy wskaźnik zabitych na 100 wypadków w Unii Europejskiej - aż 9,6.

Zobacz też: Jest nagranie z wypadku ciężarówki, którą wiatr zdmuchnął z drogi

W 2020 r. doszło do 23 tys. 540 wypadków i 382 tys. 46 kolizji. Rok wcześniej odnotowano 30 tys. 288 wypadków i 455 tys. 454 kolizji. Należy jednak pamiętać, że 2020 r. minął pod znakiem pandemii koronawirusa, co znacząco zmniejszyło ruch na drogach.