Plan zakłada wykorzystanie pojazdów z napędem elektrycznym dostarczanych przez Sojusz oraz rozległej sieci stacji doładowujących, która zostanie zbudowana w całej Portugalii w ciągu najbliższych trzech lat.

Plan zakłada uruchomienie 1300 stacji doładowujących do końca 2011 r., z których 320 powinno być już gotowe w 2010 r.

Portugalia zaproponuje także zachęty dla decydujących się na zakup pojazdów elektrycznych, polegające między innymi na ulgach w podatku dochodowym dla osób fizycznych i firm dokonujących zbiorowych zakupów pojazdów elektrycznych. Ulgi podatkowe, które mają zostać wprowadzone pod koniec 2010 r. będą obowiązywały przez co najmniej pięć lat.

Rząd Portugalii deklaruje ponadto, że od 2011 r. 20% pojazdów kupowanych przez instytucje publiczne będzie pojazdami o zerowej emisji.

Analizowane są także inne rozwiązania, takie jak ulgi w opłatach za parkowanie oraz preferencyjne warunki przyznawania kredytów i dotowanie finansowania zakupu. Budowanie świadomości wśród opinii publicznej oraz działania edukacyjne obejmujące między innymi demonstracje pojazdów elektrycznych rozpoczną się w 2010 r.

Proponowane rozwiązania zostały ogłoszone na wystawie Portugal Tecnológico 2008 w Lizbonie - jednej z najważniejszych wystaw technologicznych w kraju, sponsorowanej przez Ministerstwo Gospodarki i Innowacji. Na trwającej 6 dni wystawie prezentowany jest między innymi model Nissan Cube Denki (jap.: Denki = elektryczny). Jest to pojazd koncepcyjny wyposażony w takie same akumulatory litowo-jonowe, jak te, które będą napędzały nowe pojazdy elektryczne marki Nissan.

Sojusz Renault-Nissan, który chciałby stać się globalnym liderem w dziedzinie mobilności z zerową emisją, wprowadzi elektryczne pojazdy na rynek portugalski na początku 2011 r. Oznacza to, że Portugalia będzie jednym z pierwszych krajów, do których Sojusz będzie dostarczał pojazdy elektryczne. W 2012 r. Nissan i Renault będą oferować pojazdy elektryczne na masową skalę na całym świecie.

Sojusz poinformował także o zawarciu podobnych umów dotyczących mobilności z zerową emisją z Prefekturą Kanagawa w Japonii, stanem Tennessee, stanem Oregon i hrabstwem Sonoma w północnej Kalifornii, a także z francuskim koncernem EDF, działającym w branży mediów komunalnych.