• Podczas upałów rozgrzany asfalt zachowuje się jak tafla lodu i zmniejsza przyczepność. W efekcie droga hamowania przy prędkości 50 km na godz., mimo pozornie dobrych warunków, wydłuża się o 10-15 m
  • "Topienie się" asfaltu ma związek z rodzajem oraz uziarnieniem kruszywa wykorzystanego do budowy warstw asfaltowej nawierzchni drogowej, oraz ilości i jakości zastosowanego asfaltu
  • Zachowanie kierowcy podczas "letniego poślizgu" powinno być takie samo jak podczas zimowej aury. Przy nadsterowności należy wcisnąć sprzęgło i ostro wyrównać tor jazdy, a przy poślizgu tylnych kół zdjąć nogę z gazu i lekko obracać kierownicą
  • Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Znakomita większość polskich kierowców uważa, że do utraty przyczepności i niekontrolowanego poślizgu może dojść tylko w okresie jesienno-zimowym oraz w czasie deszczu, a to nie prawda. Latem przy wysokich temperaturach dochodzi do uplastycznienia asfaltu, szczególnie gorszej jakości. Prowadzi to do zmniejszenia przyczepności opon do podłoża. W połączeniu z nadmierną prędkością i ostrym źle wyprofilowanym zakrętem może prowadzić do tragedii tłumaczy Marek Konkolewski, emerytowany policjant ruchu drogowego.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 r. (najnowsze dane), w Polsce jest prawie 424 tys. km dróg. Powiaty i gminy zarządzają ok. 89 proc. z nich. W związku ze skromniejszymi budżetami są one rzadziej remontowane i przeznaczane są na to mniejsze nakłady niż na drogi krajowe.

Podczas upałów rozgrzany asfalt zachowuje się jak tafla lodu. W dobrych warunkach pogodowych samochód jadący z prędkością 50 km na godz. droga hamowania to ok. 26 m. Na rozgrzanym asfalcie dystans ten wydłuża się o 10-15 m dodaje Konkolewski.

Sprawdź: Są niewielkie obniżki cen paliw. Na dużo więcej lepiej nie liczyć

Na rozgrzanym, plastycznym asfalcie, przy prędkości 50 km na godz. droga hamowania wydłuża się o 10-15 m Foto: Tomasz Gdaniec / Auto Świata
Na rozgrzanym, plastycznym asfalcie, przy prędkości 50 km na godz. droga hamowania wydłuża się o 10-15 m

Dlaczego asfalt latem się topi?

O wyjaśnienie przyczyn uplastycznienia asfaltu oraz tego, dlaczego niektóre drogi są na to bardziej podatne, niż inne, nasza redakcja poprosiła wykładowcę akademickiego i eksperta w dziedzinie technologi materiałów oraz nawierzchni drogowych.

Zjawisko nazywane potocznie "topieniem się" asfaltu ma związek z rodzajem oraz uziarnieniem kruszywa wykorzystanego do budowy warstw asfaltowej nawierzchni drogowej, oraz ilości i jakości zastosowanego asfaltu, który wiąże ziarna kruszywa i wypełnia wolne przestrzenie w mieszance. Jeśli ilość zastosowanego w nawierzchni lepiszcza asfaltowego jest zbyt mała, to taka mieszanka będzie narażona na przyśpieszone pękanie i powstawanie ubytków, z drugiej strony zawyżona ilość asfaltu w mieszance powoduje powstawanie deformacji trwałych nawierzchni m.in. koleiny i wgnioty wyjaśnia w rozmowie z "Auto Światem" dr inż. Piotr Zieliński z Politechniki Krakowskiej.

Drogi budowane przed 1989 r. nie zakładały obecnego natężenia ruchu Foto: Tomasz Gdaniec / Auto Świata
Drogi budowane przed 1989 r. nie zakładały obecnego natężenia ruchu

Jak przypomina ekspert, drogi budowane przed 1989 r. były dostosowane do zupełnie innych parametrów obciążeń. Natężenie ruchu kołowego było mniejsze, zwłaszcza w zakresie pojazdów ciężkich. A te, które poruszały się po polskich drogach miały mniejszy nacisk, dlatego można było budować drogi o bardziej miękkiej nawierzchni.

Do tego trzeba pamiętać o zmianach klimatycznych. Maksymalne temperatury są coraz wyższe, a okresy upałów trwają dłużej. To w połączeniu ze wzrostem liczby pojazdów ciężkich, przy jednoczesnym wzroście nacisku jednostkowego opony na nawierzchnię, prowadzi do powstawania deformacji trwałych warstw asfaltowych dodaje ekspert drogownictwa.

Czytaj: Tymczasowa zatoka na drodze S2 utrudnia ruch. Szybko nie zniknie

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo

Jak wyprowadzić samochód z poślizgu?

Zachowanie kierowcy podczas poślizgu powinno być uzależnione od tego, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. W przypadku nadsterowności należy wcisnąć sprzęgło, aby równomiernie dociążyć wszystkie koła oraz szybko kręcić kierownicą w celu naprowadzenia przednich kół na właściwy tor jazdy.

Natomiast przy poślizgu przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie.