Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Proboszcz zmienił teren przy kościele w parking. Oto cennik

Proboszcz zmienił teren przy kościele w parking. Oto cennik

Autor Mateusz Nieścierowicz
Mateusz Nieścierowicz

Przy parafii św. Barbary w Warszawie znajduje się parking. "Płatny – abonamentowy" – widnieje informacja dla kierowców. Problem w tym, że znajduje się on w pobliżu zabytkowej budowli. Cena za miesiąc? Kilkaset złotych.

Można nawet wykupić abonament (fot. screen z Google Street)
Można nawet wykupić abonament (fot. screen z Google Street)Źródło: pixabay.com / Amplitudy

Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 19, na wyznaczonym terenie w pobliżu parafii św. Barbary przy ul. Emilii Plater, mogą parkować jedynie ci, którzy płacą abonament. Na stronie firmy Euro Park, która jest zarządcą parkingu, czytamy, że 1 miesiąc kosztuje dokładnie 516 zł i 60 gr. Parking znajduje się na parafialnym terenie, jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Problem w tym, że w grudniu 2020 r. konserwator zabytków zdecydował się wpisać budynek przy ul. Nowogrodzkiej 51, w dzielnicy Śródmieście, do rejestru zabytków. Pod uwagę konserwator wziął m.in. walory artystyczne miejsca czy dziedzictwo historyczne.

Dla wielu warszawiaków kościół, jak i tereny wokół niego, uznawane są za bardzo ważne dla tej części dzielnicy rejony. To miejsce symboliczne.

Czytaj także: Zazdrościsz księdzu rabatu na nowy samochód? Upomnij się o swój!

"Dochody z najmu powierzchni przeznaczane są na cele kultu religijnego i duszpasterstwo"

Redakcja dziennika zwróciła się o komentarz do parafii. Zapytano m.in., dlaczego w ogóle w tym miejscu powstał parking. W odpowiedzi parafia poinformowała, że parking jest w tym miejscu już od kilku lat. Jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza", za jego powstanie odpowiada poprzedni proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie.

Parafia wyjaśnia także, że "nie ma obowiązku występowania o zgodę na parkowanie na terenie wokół budynku kościoła". Nie odpowiedziano, jakie zyski parafia czerpie z wydzierżawienia terenu. Jeśli zaś chodzi o podatek, to parafia jest z niego zwolniona, ponieważ "dochody z najmu powierzchni przeznaczane są na cele kultu religijnego i duszpasterstwo".

Parafia poinformowała także, że miejsce, gdzie znajduje się parking, będzie powoli likwidowane, co ma nastąpić w najbliższym czasie. Teren ma zostać odrestaurowany i udostępniony dla mieszkańców.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", Portal Warszawski

Mateusz Nieścierowicz
Powiązane tematy:ParkingParkowanie
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków