Auto Świat Wiadomości Aktualności Przedzimowy quiz dla kierowców. Czy odpowiesz poprawnie na 10 pytań?

Przedzimowy quiz dla kierowców. Czy odpowiesz poprawnie na 10 pytań?

Warunki drogowe są, jakie są – o tej porze roku zazwyczaj coraz trudniejsze – i ich właśnie dotyczy większość pytań naszej "łamigłówki". Dla odprężenia wśród pytań "jesienno-zimowych" natraficie na typowe pytania związane z przepisami o ruchu drogowym. Pytania te są na ogół łatwe, ale czy łatwe są również odpowiedzi... to się okaże. Start!

Mgła
Budimir Jevtic / Shutterstock
Mgła

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/10
Żródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

O tym, że opona z całą pewnością jest zimowa, świadczy:

Poprawna odpowiedź: Symbol śnieżynki na tle trzech górskich szczytów (3PMSF – ang. Three Peak Mountain Snow Flake) umieszczony na boku opony

Napis M+S wbrew pozorom nie przesądza o "zimowości" opony - pojawia się on nie tylko na oponach zimowych, lecz także na wielu oponach do aut terenowych, często stosowany jest w ogumieniu całorocznym, lecz wcale nie zimowym przeznaczonym na rynek amerykański. Natomiast obecność symbolu 3PMSF oznacza, że opona spełnia minimalne wymogi stawiane przed ogumieniem zimowym na terenie UE. Symbol 3PMSF pojawia się także na oponach całorocznych – opona całoroczna z takim symbolem jest formalnie uznawana za zimową.

Pytanie 2/10
Żródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

Stacje benzynowe muszą sprzedawać "zimowy" olej napędowy w okresie:

Poprawna odpowiedź: od 16 listopada do końca lutego

Wynika to z przepisów prawa. W praktyce wiele stacji ma w zbiornikach zimowy olej napędowy już wcześniej. Od 16 listopada kierowcy mogą jednak być pewni, że tankują "zimowego" diesla – i nie wynika to z dobrej woli właściciela stacji, ale z przepisów. Jeśli stacja w tym okresie sprzedaje paliwo przejściowe albo letnie, łamie prawo.

Pytanie 3/10
Żródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

Zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika opony zimowej samochodu osobowego to:

Poprawna odpowiedź: 1,6 mm. Niedozwolone jest jednak używanie opon, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika

Choć zalecana przez wielu specjalistów minimalna głębokość bieżnika opon zimowych to 4 mm, przepisy nie przewidują innych warunków dla opon zimowych i letnich. Obowiązuje zatem wartość 1,6 mm, chyba że wskaźnik zużycia opony pokazuje jej graniczne zużycie przy wyższym bieżniku.

Pytanie 4/10
Żródło: Auto Świat (ooyz8jn4ctausdtciir6opaxt6i6hd5a) / archiwum

Tylne światło przeciwmgielne można włączyć:

Poprawna odpowiedź: Gdy mgła, deszcz lub śnieg ograniczają widoczność na odległość mniejszą niż 50 m

Przepis mówi: "Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła". Warto o tym pamiętać: tylne światło przeciwmgłowe powinno być używane tylko w warunkach skrajnie ograniczonej widoczności – wyłącznie!

Pytanie 5/10
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

Ograniczenie prędkości wprowadzone znakiem umieszczonym pod tabliczką z nazwą miejscowości obowiązuje:

Poprawna odpowiedź: Na terenie całej miejscowości z wyjątkiem odcinków dróg, na których ograniczenie prędkości zostało zmienione lub odwołane innymi znakami

Przepis mówi: "Znak zakazu umieszczony pod znakiem E-17a oznacza, że zakaz obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem" (znak E-17a to właśnie zielona tabliczka z nazwą miejscowości, do której wjeżdżamy – red.).

Pytanie 6/10
Żródło: Shutterstock / Galina_Lya

Znak C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych” oznacza:

Poprawna odpowiedź: Nakaz używania łańcuchów na drodze za znakiem w przypadku, gdy na tej drodze zalega śnieg

Przepis rozporządzenia mówi: "Znak C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych” oznacza, że na drodze, na której znak został umieszczony, kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe na co najmniej dwóch kołach napędowych; (...)" Wyjątków więc na pierwszy rzut oka nie ma, a jednak ustawa (Kodeks drogowy) stwierdza, że "używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem".

Pytanie 7/10
Żródło: Auto Świat

Znak "koniec zakazów""

Poprawna odpowiedź: nie odwołuje zakazu zatrzymywania się wyrażonego znakiem B-36

Przepis brzmi: "Znak B-42 <koniec zakazów> oznacza odwołanie zakazów wyrażonych znakami: B-23, B-25, B-26, B-29 i B-33" – a więc odwołuje tylko zakaz zawracania, zakazy wyprzedzania (znaki B-25 i znaki B-26), zakaz używania sygnałów dźwiękowych oraz ograniczenie prędkości

Pytanie 8/10
Żródło: Auto Świat / Szypulski Piotr

Używanie świateł do jazdy dziennej przez kierowcę samochodu osobowego w ciągu dnia w warunkach ograniczonej widoczności:

Poprawna odpowiedź: jest zagrożone mandatem w wysokości 200 zł i dwoma punktami karnymi

W warunkach ograniczonej widoczności za dnia kierowca samochodu osobowego jest obowiązany używać świateł mijania albo przeciwmgłowych przednich albo obu tych świateł jednocześnie. Świateł do jazdy dziennej można używać tylko w warunkach normalnej widoczności. Kara za używanie niewłaściwych świateł za dnia przy ograniczonej widoczności to 200 zł i dwa punkty karne

Pytanie 9/10
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

W sytuacji na rysunku:

Poprawna odpowiedź: pierwszeństwo ma pojazd czerwony

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym "kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony".

Pytanie 10/10
Żródło: Shutterstock / DarSzach

Podczas jazdy autostradą przy prędkości 110 km/h minimalny wymagany odstęp od poprzedzającego pojazdu to:

Poprawna odpowiedź: 55 metrów

Przepis z Kodeksu drogowego: "Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę". Oznacza to, że przy 110 km/h powinniśmy zachować odstęp co najmniej 55 m, a przy 140 km/h – 70 m.

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Świetnie!
Pytania proste, ale też odrobinę podchwytliwe. Nie dajesz się zaskoczyć – gratulujemy!
Dobrze!
Jeden błąd to nie tragedia, ale... musisz być czujny!
Mogło być gorzej...
Mogło być gorzej, ale jednak dajesz się "złapać"
Mogło być lepiej...
To nie były trudne pytania... od czterech błędów w górę nie zaliczamy!
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków