- W pierwszym dniu prowadzenia tymczasowych kontroli na wszystkich lądowych granicach Niemiec ruch pojazdów odbywa się zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami niemieckich służb granicznych
- Najwięcej czasu na przejściach granicznych tracą kierowcy pojazdów ciężarowych
- Wśród podróżujących samochodami osobowymi na szczegółowe kontrole narażeni są tylko niektórzy
Tymczasowe kontrole mają potrwać pół roku (w praktyce oznacza to "co najmniej pół roku"), a wprowadzane są w związku z koniecznością ochrony granic przed napływem nielegalnej imigracji oraz przestępczości (domyślnie: związanej z przemytem osób), oficjalnie także przed napływem Islamskiego terroryzmu.
Dodatkowe kontrole mają być synchronizowane z władzami państw ościennych Niemiec, w praktyce jednak kraj ten spotyka się z surową krytyką sąsiadów, m.in. Polski, skierowaną przeciwko kontrolom na granicach. Kontrole te godzą w swobodę przepływu towarów i osób, wynikającą z traktatów, w tym z obecności Niemiec (i m.in. Polski) w strefie Schengen.
Polskie władze "stanowczo protestują" przeciwko ograniczeniom na granicach z Niemcami, przypominając, że dowiedziały się o nich bardzo późno i nie były one w wystarczającym stopniu konsultowane. Sytuacja wewnętrzna Niemiec jednak jest, jaka jest, kontrole ruszyły o północy i…
Koniecznie miej ze sobą dowód osobisty, dowód rejestracyjny auta…
To nie jest tak, że od północy na granicach z Niemcami zaczęły tworzyć się korki. W wielu miejscach natomiast dwa lub trzy pasy ruchu zwężono do jednego, ruch pojazdów jest bardzo spowolniony, jednak szczegółowej kontroli poddawane są tylko niektóre pojazdy. Dotyczy to zwłaszcza autobusów, furgonów, minibusów oraz innych aut osobowych, w których podróżuje więcej niż dwie osoby. Kierowcy tych samochodów zapraszani są na bok, proszeni są o okazanie dokumentów, pogranicznicy zaglądają do wnętrz oraz do przestrzeni ładunkowych pojazdów. Prawie nie zdarzają się kontrole bagaży, najwyraźniej w spektrum zainteresowania niemieckich służb znajdują się głównie osoby nieposiadające europejskich dokumentów i prawa do przekraczania granicy.
Tak jak dotychczas polski kierowca powinien mieć dowód rejestracyjny samochodu i potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC (warto o tym pamiętać, gdyż te dokumenty nie są niezbędne podczas podróży w granicach Polski), każda osoba przekraczająca granicę powinna też posiadać dowód osobisty albo paszport.
Jak obecnie wygląda sytuacja na granicach z Niemcami?
Lokalna prasa donosi, że ruch na przejściach granicznych z Niemcami odbywa się płynnie, niemal dokładnie tak, jak dotychczas. Niewielkie zatory tworzą się w Świecku, jednak dotyczą one głównie ciężarówek i też nie oznaczają kilkugodzinnego, lecz raczej kilkudziesięciominutowego postoju. Przejazd samochodem osobowym w chwilach spiętrzenia ruchu zajmuje kilkanaście minut.