Borykający się od dłuższego czasu z problemami finansowymi Saab chce pozyskać kapitał niezbędny do wznowienia produkcji sprzedając należące do firmy nieruchomości.

Poinformowały o tym w poniedziałek szwedzkie media powołując się na właściciela szwedzkiej marki – holenderską firmę Spyker Cars.Saab chce sprzedać nieruchomości, po czym wynajmować je od przyszłego właściciela. Jako potencjalnego nabywcę wymienia się rosyjskiego przedsiębiorcę Wladimira Antonowa, który już jakiś czas temu zainteresowany był szwedzka marką.

Rosjanin chciał w nią zainwestować 50 mln euro.Zgodę na przejęcie Saaba przez Antonowa musi wyrazić szwedzka instytucja kredytowa SBAB oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Wydaje się to jednak wątpliwe – Antonow chciał przejąć Saaba w chwili, gdy koncern General Motors sprzedawał firmę byłemu właścicielowi Spykera Victorowi Mullerowi.

Transakcja nie doszła jednak do skutku, kiedy amerykańskie służby wywiadowcze (CIA) poinformowały o powiązaniach multimilionera z rosyjska mafią.